Koniunktura w budownictwie w kwietniu pozytywna, poprawiła się rdr i mdm - GUS
23.04. Warszawa (PAP) - Oceny ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie są w kwietniu pozytywne, lepsze od zgłaszanych w marcu i w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Znacznie...
23.04.2010 | aktual.: 23.04.2010 10:38
23.04. Warszawa (PAP) - Oceny ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie są w kwietniu pozytywne, lepsze od zgłaszanych w marcu i w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Znacznie poprawiły się, mimo to nadal pesymistyczne, oceny bieżącego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej - wynika z kwietniowego badania GUS.
W kwietniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie plus 2 (w marcu minus 6).
"W bieżącym miesiącu poprawę koniunktury sygnalizuje 23 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 21 proc. (w marcu odpowiednio 20 proc. i 26 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano w komentarzu do badań.
"Przedsiębiorcy nadal odnotowują spadek portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej, choć dużo mniejszy od zgłaszanego w marcu" - dodają autorzy badania.
GUS informuje także, że przewidywania na najbliższe trzy miesiące w zakresie portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej są korzystne, lepsze od formułowanych w ubiegłym miesiącu.
"Spośród badanych przedsiębiorstw 22 proc. planuje, że będzie prowadziło prace budowlano-montażowe za granicą (przed rokiem 18 proc.). Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się nieco szybszego niż przed miesiącem wzrostu portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynku zagranicznym" - napisano.
Oceny bieżącej sytuacji finansowej przedsiębiorstw budowlano-montażowych są znacznie mniej pesymistyczne od zgłaszanych w marcu.
"Odpowiednie prognozy są pozytywne i lepsze od przewidywań formułowanych przed miesiącem. Zmniejszają się trudności w terminowym ściąganiu płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Planowany jest wzrost zatrudnienia. Należy oczekiwać spadku cen realizacji robót budowlano-montażowych, choć nieco mniejszego niż zapowiadano w marcu" - wynika z badań.
Sytuacja przedsiębiorstw budowlano-montażowych poszczególnych klas wielkości jest zróżnicowana.
"Najlepsza jest sytuacja przedsiębiorstw dużych i średnich, dla których wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury jest pozytywny, lepszy niż przed miesiącem. W pozostałych klasach wielkości oceny ogólnego klimatu koniunktury są nadal negatywne, choć mniej pesymistyczne od zgłaszanych w marcu. Również bieżący portfel zamówień oceniany jest pozytywnie jedynie przez dyrektorów przedsiębiorstw średnich i dużych. Oceny bieżącej produkcji budowlano-montażowej są dużo lepsze niż przed miesiącem w jednostkach wszystkich klas wielkości, przy czym tylko w przypadku przedsiębiorstw dużych są to oceny pozytywne" - podkreślają eksperci GUS.
"Przedsiębiorstwa wszystkich klas wielkości zgłaszają nieco mniejszy od odnotowanego przed miesiącem wzrost opóźnień płatności, co powoduje, że ich bieżąca sytuacja finansowa jest oceniana znacznie mniej negatywnie niż w marcu" - dodano.
Prognozy na najbliższe miesiące dotyczące portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej i sytuacji finansowej we wszystkich klasach wielkości są pozytywne i lepsze od formułowanych przed miesiącem, przy czym oczekiwania dyrektorów przedsiębiorstw średnich i dużych są dużo bardziej optymistyczne od przewidywań pozostałych przedsiębiorców.
"W jednostkach wszystkich klas wielkości spodziewany jest spadek cen oraz wzrost zatrudnienia (najbardziej znaczący w przedsiębiorstwach średnich)" - napisano w badaniu.
W porównaniu z kwietniem ubiegłego roku przedsiębiorcy zgłaszają zmniejszenie wykorzystania mocy produkcyjnych z 73 proc. do 67 proc. (PAP)
bg/ ana/