Kontynuacja ruchu wzrostowego
Pomimo korekcyjnej sesji za oceanem, otwarcie kontraktów uplasowało się w czwartek ponad poziomem środowego zamknięcia.
06.04.2010 08:18
Pomimo korekcyjnej sesji za oceanem, otwarcie kontraktów uplasowało się w czwartek ponad poziomem środowego zamknięcia.
Czynnikiem, który wprawił inwestorów w tak optymistyczny nastrój były poranne wzrosty kontraktów na niemieckiego DAX-a i amerykańskie indeksy. Ważną rolę odegrały tutaj także nienajgorzej zachowujące się rynki azjatyckie.
Strona popytowa po raz kolejny wykorzystała zatem defensywne nastawienie podaży i bez problemu zainicjowała silny ruch cenowy. Konsekwencją tego był test znanej nam już z poprzednich opracowań strefy oporu: 2522 – 2527 pkt. Indeks WIG 20 tymczasem przejawiał coraz większą ochotę do opuszczenia dość szerokiego zakresu oporu: 2500 – 2535 pkt (strefa została skonstruowana na bazie horyzontu tygodniowego).
Ostatecznie bykom udało się na FW20M10 przedrzeć ponad poziom górnego ograniczenia strefy: 2522 – 2527 pkt, która następnie zaczęła pełnić rolę bariery popytowej. Generalnie jednak po przełamaniu wspomnianego zakresu handel wytracił wcześniejszą dynamikę, a rynek zaczął stabilizować się w niezwykle wąskim zakresie cenowym.
Koniec końców z tej kilkugodzinnej konsolidacji nastąpiło wybicie górą. Byki z coraz większą determinacją zaczęły zatem podążać w kierunku kolejnej zapory podażowej Fibonacciego: 2561 – 2566 pkt. Zamknięcie czerwcowej serii kontraktów wypadło jednak poniżej wskazanego zakresu, plasując się dokładnie na poziomie: 2545 pkt.
Jak widać na załączonym wykresie, dość istotnym przedziałem oporu pozostaje obecnie: 2561 – 2566 pkt. Przebiegają tutaj bowiem dwie linie (WLT i równoległa do wewnętrznej linii trendu) i ten element wzmacnia na pewno znaczenie wskazanej zapory podażowej. Warto w tym kontekście nadmienić, że również z punktu widzenia horyzontu tygodniowego można wyznaczyć na kontynuacyjnym wykresie kontraktów strefę oporu Fibonacciego, która plasuje się mniej więcej w przedziale: 2561 – 2566 pkt. W rejonie: 2596 – 2604 pkt (zaznaczyłem ten obszar cenowy na załączonym wykresie) przebiega z kolei zniesienie pięćdziesięcioprocentowe całej dwuletniej bessy.
Niemniej jednak już w obszarze: 2561 – 2566 pkt aktywność sprzedających powinna być zauważalnie większa. Jego pokonanie należałoby zatem zinterpretować jako kolejne, ważne wydarzenie techniczne zaistniałe na wykresie kontraktów. W takiej sytuacji zwróciłbym uwagę na wymieniony już przed momentem przedział: 2596 – 2604 pkt.
Ważny zatem będzie początek dzisiejszych notowań i reakcja rynku warszawskiego na dwie silne sesje (czwartkową i poniedziałkową) za oceanem. Jedynie krótkotrwałe naruszenie poziomu: 2566 pkt (bądź w ogóle problemy z zanegowaniem: 2561 – 2566 pkt) potraktowałbym jako stosunkowo istotny „zestaw” informacji rynkowych, sugerujący możliwość wykrystalizowania się ruchu kontrującego. Biorąc jednak pod uwagę silny trend wzrostowy z jakim mamy obecnie do czynienia, wszelkie potknięcia byków nie powinny być jeszcze traktowane jako sygnały sprzedaży. Dlatego wstrzymałbym się na razie z otwieraniem krótkich pozycji (utrzymując cały czas pozycje długie), czekając w tym kontekście na ewentualne potwierdzenie zmiany w układzie sił na rynku terminowym. Oczywiście inwestorzy nastawieni wyłącznie na inicjowanie działań intradayowych mogliby z nieco większą elastycznością reagować na pojawiające się sygnały techniczne (jak zwykle nieco głębiej poruszę ten wątek w swoich opracowaniach online).
Tak czy inaczej stosunkowo silnym sygnałem technicznym byłoby obecnie zanegowanie zapory popytowej 2522 - 2527 pkt. Podobną uwagę można także sformułować w kontekście wymienionej już strefy oporu: 2561 – 2566 pkt, na którą zwróciłbym dzisiaj baczną uwagę.
Paweł Danielewicz
Analityk Techniczny
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |