Kopalnia Węgla Kamiennego Bogdanka oraz PZL‑Świdnik zwiększają zatrudnienie

Po około 250 nowych pracowników zamierzają zatrudnić w roku 2012 Kopalnia
Węgla Kamiennego Bogdanka oraz PZL-Świdnik

Kopalnia Węgla Kamiennego Bogdanka oraz PZL-Świdnik zwiększają zatrudnienie

26.02.2012 | aktual.: 26.02.2012 10:51

Zwiększenie zatrudnienia w Kopalni Bogdanka ma związek z uruchomieniem w październiku ub.roku nowego pola wydobywczego Stefanów. To kluczowa inwestycja kopalni, dzięki której wydobycie węgla ma się zwiększyć dwukrotnie, z obecnych 5,8 mln ton rocznie do 11,5 mln ton na koniec 2013 r.

"Do końca 2012 roku planuje się przyjęcie około 250 nowych pracowników" - powiedział PAP rzecznik prasowy Bogdanki Tomasz Zięba.

Jak dodał kopalnia sukcesywnie zwiększa zatrudnienie już od 2008 roku. Według planów, docelowo w 2014 r. ma tu pracować łącznie ok. 4,5 tys. osób.

"Rekrutacja jest prowadzona permanentnie. Aplikacje są przyjmowane drogą elektroniczną. Łącznie mamy obecnie około ośmiu tysięcy zgłoszeń" - zaznaczył Zięba. Dodał, że w zależności od wymaganych kwalifikacji na dane stanowisko liczba chętnych na jedno miejsce waha się od 10 do kilkudziesięciu osób.

Bogdanka to najnowsza, najbardziej nowoczesna kopalnia węgla w Polsce i jeden z najbardziej atrakcyjnych pracodawców w regionie. Średnia płaca w kopalni to ok. 6,3 tys. zł brutto.

Zwiększenie zatrudnienia zapowiedziały też władze PZL-Świdnik z grupy AgustaWestland. "Planujemy, że 2012 roku dołączy do nas kolejne 250 osób" - mówił dyrektor zarządzający PZL-Świdnik Nicola Bianco na konferencji prasowej w styczniu.

Planowane zwiększenie zatrudnienia ma m.in. związek z podpisanymi przez spółkę kontraktami z Ministerstwem Obrony Narodowej. PZL-Świdnik wyprodukuje dla MON pięć nowych śmigłowców W-3WA Sokół w konfiguracji VIP, które mają służyć polskim Siłom Powietrznym do transportu personelu wojskowego i rządowego wyższego szczebla. Oddzielne umowy zostały podpisane na modernizację 14 śmigłowców będących już w dyspozycji MON. Łączna wartość podpisanych kontraktów to 380 mln zł. W komunikacie przesłanym PAP zarząd świdnickiej fabryki potwierdził zamiary zatrudnienie 250 nowych pracowników.

"PZL - Świdnik SA będzie realizował proces rekrutacji w kilku etapach, szczególnie na stanowiska wymagające kandydatów o wyższych umiejętnościach i kwalifikacjach, np. w poszukiwaniu inżynierów lub menedżerów z zakresu działalności biznesowej. Taka polityka tłumaczy szczególne zainteresowanie producenta śmigłowców młodymi, otwartymi absolwentami politechnik i szkół typowo biznesowych" - głosi komunikat.

Według informacji Urzędu Statystycznego w Lublinie w grudniu ub. roku stopa bezrobocia na Lubelszczyźnie wyniosła 13,3 proc.

Na koniec roku 2011 zarejestrowanych było 122,4 tys. bezrobotnych - o 2,3 proc więcej niż roku 2010. Liczba ofert pracy w 2011 r - 31,6 tys. - była o 42,5 proc. mniejsza niż w roku 2010.(PAP)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)