Trwa ładowanie...
d3zmn92

Kopex do końca roku zdecyduje w sprawie budowy kopalni

10.09. Katowice (PAP) - Zarząd i rada nadzorcza giełdowego Kopeksu przed końcem tego roku ma podjąć decyzję w sprawie budowy przez firmę nowej kopalni węgla w okolicach Oświęcimia....

Share
d3zmn92

10.09. Katowice (PAP) - Zarząd i rada nadzorcza giełdowego Kopeksu przed końcem tego roku ma podjąć decyzję w sprawie budowy przez firmę nowej kopalni węgla w okolicach Oświęcimia. Obecnie kończy się przygotowanie związanej z tym dokumentacji - podali przedstawiciele spółki.

"Zespół przygotowujący opracowania dotyczące kopalni cały czas pracuje. Pod koniec roku te dokumenty będą już gotowe i trafią do zatwierdzenia przez zarząd i radę nadzorczą" - powiedział we wtorek właściciel większościowego pakietu akcji i szef rady nadzorczej Kopeksu Krzysztof Jędrzejewski.

Dodał, że przyjęte opracowania będą podstawą konkretnych rozmów na temat finansowania inwestycji, jakie będą prowadzone z bankami i instytucjami finansowymi, a także z potencjalnym odbiorcą węgla z nowej kopalni.

Według Jędrzejewskiego, te rozmowy przesądzą, czy Kopex będzie realizował projekt sam, czy wspólnie z partnerem, np. z sektora energetycznego. Nie jest jeszcze przesądzony także sposób finansowania - możliwy jest wkład partnerów, ale także kredyty lub obligacje.

d3zmn92

"My na pewno chcemy to robić, jako Kopex, natomiast decyzja, jak ostatecznie to zrobimy, będzie pochodną m.in. kwestii finansowych i prowadzonych rozmów" - powiedział szef rady Kopeksu.

Budowa kopalni, którą chce zrealizować Kopex, miałaby ruszyć w 2015 roku, a pierwszy węgiel mógłby zostać wydobyty już około 2018 roku. Docelowo zakład wydobywałby ok. 3 mln ton węgla rocznie, zatrudniając ok. tysiąc pracowników. Pytany o te parametry, podawane wcześniej przez przedstawicieli spółki, Jędrzejewski wskazał, że w toku prac nad projektem były one modyfikowane, dlatego ostateczne dane zostaną przedstawione, gdy projekt zostanie formalnie zaakceptowany i skierowany do realizacji.

Projekt budowy kopalni jest w Kopeksie analizowany od około dwóch lat. W tym czasie nastąpiło m.in. badanie złoża i stworzenie wstępnego studium wykonalności, a także założenia biznesplanu i ocena ryzyka związanego z projektem. Kolejnym etapem mają być rozmowy z bankami o finansowaniu oraz z partnerami z branży energetycznej. Aby rozpocząć inwestycję, Kopex musi też wystąpić do resortu środowiska o koncesję na eksploatację węgla. Miałoby to nastąpić w przyszłym roku.(PAP)

mab/ mki/ jtt/

d3zmn92

Podziel się opinią

Share
d3zmn92
d3zmn92