Trwa ładowanie...
d401437
11-03-2016 12:10

Kopex kontynuuje rozmowy z bankami finansującymi, są 'znacznie zaawansowane'

Warszawa, 11.03.2016 (ISBnews) - Kopex kontynuuje rozmowy z bankami finansującymi w sprawie dalszych warunków współpracy i rozmowy te są - w jego ocenie - na znacznym etapie zaawansowania, podała spółka.

d401437
d401437

Kopex podał powyższą informację w związku obniżeniem przez PKO Bank Polski kwoty limitu kredytowego do dyspozycji Kopeksu i jego spółek zależnych do kwoty wykorzystanej na dzień 25 lutego br. tj. do 389 957 970,80 zł oraz o wygaśnięciu limitu kredytowego w pozostałej niewykorzystanej kwocie, tj. 155 042 029,20 zł.

"Jako przyczynę swej decyzji bank wskazał powzięcie informacji o podjęciu przez inne banki finansujące emitenta działań prowadzących do zaspokojenia ich roszczeń polegających na obniżeniu dostępnych limitów kredytowych i gwarancyjnych. Jednocześnie bank w swoim piśmie zapewnił, iż jest niezmiennie zainteresowany wypracowaniem rozwiązania sytuacji kredytowej emitenta pozwalającego uniknąć działań związanych z wypowiedzeniem umowy kredytowej oraz przymusowym dochodzeniem wierzytelności przysługujących bankowi z tytułu umowy kredytu" - czytamy w komunikacie.

Według Kopeksu, decyzja PKO BP "nie stoi w sprzeczności" z negocjacjami z bankami finansującymi, podkreślono.

Pod koniec lutego Kopex otrzymał z ING Banku Śląskiego i PKO Banku Polskiego pisma zawiadamiające o naruszeniu umów i zablokowaniu dostępu do limitów kredytowych.

d401437

Kopex otrzymał wtedy pismo z ING Banku Śląskiego informujące o wystąpieniu przypadku naruszenia zawartej umowy kredytowej, polegającego na niewykonaniu zobowiązania dotyczącego obowiązku utrzymywania wskaźnika IBD/EBITDA na określonym poziomie, wskutek czego bank "odmawia dokonania uruchomienia wszystkich z udostępnionych produktów w ramach dostępnego limitu kredytowego, odmawia realizacji złożonych, a nie zrealizowanych zleceń oraz odmawia realizacji nowych zleceń, obniża w całości ze skutkiem natychmiastowym kwotę dostępnego limitu kredytowego".

W piśmie od PKO BP bank także stwierdzał niewykonanie zobowiązania do utrzymania poziomu wskaźnika długu netto do EBITDA. W związku z tym bank ograniczył kwotę postawionego do dyspozycji spółki limitu do kwoty jego aktualnego wykorzystania i tymczasowo wstrzymał możliwość dalszego wykorzystywania udostępnionych na podstawie umowy limitów, deklarując czasowe niepodejmowanie dalszych działań dotyczących ograniczeń co do wysokości i dostępności limitu. Jednocześnie wyraził warunkową deklarację nie podejmowania działań związanych z wypowiedzeniem umowy i działań windykacyjnych.

Kopex poinformował wcześniej, że na koniec 2015 r. wskaźnik długu netto do EBITDA grupy wynosił 6,8x, natomiast w kowenantach umów kredytowych zapisano wskaźnik 3x. Zarząd spółki wyraził zamiar obniżenia wskaźnika do 3,4-2,6x na koniec tego roku oraz zamiar prowadzenia rozmów z bankami na temat zmiany poziomu wskaźnika zapisanego w kowenantach.

Podstawową działalnością Grupy Kopex jest produkcja maszyn i urządzeń oraz działalność handlowo-usługowa dla firm przemysłu wydobywczego na całym świecie. W 2015 r. spółka miała 1 093,68 mln zł skonsolidowanych przychodów.

(ISBnews)

d401437
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d401437