Trwa ładowanie...
d17vaa2

Kopex liczy na 5 proc. spadek kosztów produkcji w '13, pracuje nad redukcją zadłużenia

29.08. Warszawa (PAP) - Grupa Kopex spodziewa się, że do końca roku uda jej się obniżyć koszty produkcji maszyn i urządzeń o 5 proc. Nadal pracuje nad redukcją zadłużenia i w IV...

Share
d17vaa2

29.08. Warszawa (PAP) - Grupa Kopex spodziewa się, że do końca roku uda jej się obniżyć koszty produkcji maszyn i urządzeń o 5 proc. Nadal pracuje nad redukcją zadłużenia i w IV kw. powinna pokazać wyraźny spadek zobowiązań. Na koniec II kw. wartość portfela zamówień w core businessie była 11 proc. niższa rdr - poinformował Józef Wolski, prezes Kopeksu.

"Efekty realizowanego procesu redukcji kosztów powinny być widoczne od trzeciego kwartału i wówczas będziemy oceniać skutki podjętych działań. Spodziewamy się, że do końca roku koszty produkcji maszyn i urządzeń powinny spaść o około 5 proc." - powiedział Wolski na konferencji prasowej.

Na koniec II kw. zobowiązania odsetkowe netto Kopeksu spadły do 584,3 mln zł z 657,8 mln zł na koniec I kw. i 734,15 mln zł na koniec 2012 r.

Wolski poinformował, że grupa nadal intensywnie pracuje nad redukcją zadłużenia.

d17vaa2

"Dalej będziemy dążyć do zmniejszenia zadłużenia. W trzecim kw. spadek nie będzie jeszcze bardzo widoczny, ale w czwartym kw. będzie on już bardzo wyraźny" - powiedział prezes.

Na marcowej konferencji prasowej przedstawiciele Kopeksu informowali, że celem spółki jest redukcja poziomu zadłużenia Kopeksu do 2015 roku o 350-400 mln zł. Redukcję długu grupa chce osiągnąć m.in. poprzez upłynnienie zapasów materiałowych i zmiany w produkcji w toku.

Wolski poinformował, że wartość portfela zamówień w core businessie na koniec II kw. wyniosła 1,51 mld zł i była 11 proc. niższa rdr i 2 proc. wyższa kdk.

"W drugim kwartale udało nam się odwrócić trend spadkowy wartości zamówień. W osiągnięciu tego wyniku udział miały m.in. zamówienia na nowe urządzenia dla górnictwa podziemnego z Polski, Rosji oraz Serbii" - powiedział.

d17vaa2

Na koniec II kw. najwyższy poziom backlogu był w segmencie usług górniczych i wynosił 726,5 mln zł.

"Segment usług górniczych pokazuje, że mimo drastycznego spadku nakładów kopalnie wciąż myślą o inwestycjach. W tym segmencie zapewniliśmy sobie już 95 proc. zamówień na kolejne półrocze. Mamy nadzieję przenieść dobre wyniki tego segmentu na pozostałą działalność grupy" - powiedział Wolski. W III kw. Przedsiębiorstwo Budowy Szybów (PBSz), z grupy Kopex podpisało m.in. kontrakt z PKW na pogłębienie szybu w kopalni Janina za ponad 103 mln zł netto, czy umowę z Kompanią Węglową na pogłębienie szybu dla kopalni Jankowice, z której na PBSz przypada 99,3 mln zł netto.

"W najbliższym czasie powinniśmy poinformować o kolejnych istotnych kontraktach, głównie dla górnictwa polskiego, ale nie tylko" - powiedział Wolski.

W ocenie prezesa Kopeksu w kolejnych kwartałach nie należy spodziewać się gwałtownego wzrostu inwestycji w górnictwie.

"W dłuższym okresie popyt na węgiel powinien jednak rosnąć. Widzimy symptomy ożywienia na niektórych rynkach, szczególnie w Chinach i Ameryce Południowej. Liczymy na korzyści z obecności na tych rynkach" - powiedział. (PAP)

gsu/ asa/

d17vaa2

Podziel się opinią

Share
d17vaa2
d17vaa2