Korekta na rynku dolara

Najważniejszym wydarzeniem na rynku walutowym była poranna publikacja minutes z posiedzenia Reserve Bank of Australia, a także publikacja pakietu danych z chińskiej gospodarki, w tym informacji o wzroście gospodarczym w III kwartale bieżącego roku. W trakcie dzisiejszego poranka jedną z najsłabszych walut była amerykański dolar, który tracił w stosunku do wszystkich walut G10.

Korekta na rynku dolara
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

21.10.2014 | aktual.: 21.10.2014 11:49

Władze centralnego banku w Australii w protokole ze swojego posiedzenia po raz kolejny powtórzyły, iż pomimo ostatniego osłabienia australijskiej waluty jej kurs pozostaje wysoko z perspektywy historycznej. Wyraziły one także zaniepokojenie czynnikami związanymi ze słabnącym wzrostem w Chinach i dość niepewną sytuacją w Japonii. Z drugiej strony RBA optymistycznie patrzy na popyt wewnętrzny, zwłaszcza, że rynkowe stopy cały czas spadają i dostępność kredytów rośnie. Dodatkowo członkowie RBA zaznaczyli, że nie oczekują zmian stóp w najbliższym okresie. Po publikacji minutes dolar australijski lekko się umocnił, jednakże para AUD/USD zaczęła mocniej rosnąć dopiero w następstwie odczytów z Chin.

Chiny, jako pierwsza z największych gospodarek, podały informacje o wzroście gospodarczym w III kwartale tego roku. PKB wzrósł o 7,3% w ujęciu rocznym, co jest odczytem lekko powyżej rynkowych oczekiwań, które kształtowały się na poziomie 7,2%. Ze względu na zależność gospodarki australijskiej od gospodarki chińskiej, dane te miały pozytywny wpływ na wycenę tamtejszego dolara, który o poranku był jedną z najmocniejszych walut G10.

Od rana rosną także notowania pary EUR/USD, a głównym powodem wzrostów, z uwagi na brak istotnych odczytów makroekonomicznych, jest przede wszystkim lekki ruch w górę na rynku kontraktów na stopę procentową w europejskiej walucie. Stawki dla dolara pozostają od wczoraj dość stabilne, jednakże ruch na parze EUR/USD jest odrobinę mniejszy niż wynikałoby to z ruchów na rynku stopy procentowej. Dywergencja pomiędzy kursem głównej pary walutowej a spreadem kontraktów na stopę procentową w euro i dolarze zwiększa się, co może sprzyjać kontynuacji wzrostowej korekty na parze EUR/USD.

O poranku stabilny pozostaje polski złoty, który niewiele zyskuje w stosunku do dolara, a także brytyjskiego funta. O godzinie 10:00 za dolara płacono 3,2959zł, za euro 4,2262zł, za franka szwajcarskiego 3,4997zł, a za funta 5,3263zł.

Jakub Stasik
Młodszy Analityk Rynków Finansowych
XTB

Australiachinywaluty
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)