Trwa ładowanie...

Koronawirus. Panika zakupowa dotyczy wszystkich. Ze sklepów znika papier toaletowy. Zaskakująca obserwacja z USA

Ludzie we wszystkich krajach dotkniętych epidemią robią zapasy konserw, makaronów, mąki, wody, mydła, a także papieru toaletowego i... broni.

Koronawirus. Panika zakupowa dotyczy wszystkich. Ze sklepów znika papier toaletowy. Zaskakująca obserwacja z USAŹródło: Małgorzata Janiszewska, fot: Małgorzata Janiszewska
d10t8pq
d10t8pq

Informacje o zamknięciu szkół i zalecenie pozostania w domu spowodowały, że Polacy ruszyli do marketów po zapasy. W ciągu kilku godzin ogołocili półki sklepowe. "Podobne zachowania można było zaobserwować w innych krajach Europy, Azji i Ameryki" - pisze Polski Instytut Ekonomiczny.

Niemal wszędzie znikają konserwy, makarony, mąki, woda, mydło, wszelkie preparaty antybakteryjna, a także papier toaletowy. Dlaczego akurat papier? Tego dowiesz się również z tekstu money.pl.

"Eksperci do dziś nie dysponują potwierdzonymi i jednoznacznymi dowodami wyjaśniającymi mechanizm panicznych zakupów" - przyznaje PIE. "Wielu z nich tłumaczy jednak, że nie jest to zawsze kwestia braku racjonalności i zaślepiających rozum silnych emocji. Wręcz przeciwnie, jest to często naturalna reakcja powodowana niechęcią do ryzyka, poczuciem zagrożenia i wynikającą z niego obawą o brak dostępności niezbędnych artykułów" - wyjaśniają.

Koronawirus. Pakiet antykryzysowy. "20 proc. obniżki pensji, ale nie dla wszystkich"

Podczas gdy wykupywanie żywności i środków higieny wydaje się zrozumiałe, w niektórych krajach kupowana jest też... broń.

"Ciekawym przykładem są tu Stany Zjednoczone, w których na nienotowaną od dawna skalę wykupuje się dziś broń i amunicję. Z punktu widzenia Europejczyka trudno uznać je za artykuły pierwszej potrzeby, ale zachowania Amerykanów pokazują, że niepewność potrafi rysować pesymistyczne perspektywy" - czytamy w raporcie Instytutu.

d10t8pq

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

d10t8pq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10t8pq