Trwa ładowanie...

Kosiniak-Kamysz: Państwo wypłaci pieniądze pokrzywdzonym emerytom

Państwo wypłaci pieniądze pokrzywdzonym emerytom - obiecuje minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz
Share
Kosiniak-Kamysz: Państwo wypłaci pieniądze pokrzywdzonym emerytom
d2j5q0m

Rząd naprawia błąd z poprzedniej kadencji. Podczas dzisiejszego posiedzenia ministrowie zajmują się projektem ustawy o emeryturach, których wypłatę zawieszono. Chodzi o przepisy, które w poprzedniej kadencji przygotował resort pracy pod kierownictwem Jolanty Fedak. Dotyczyły one zakazu łączenia pensji z emeryturą. Rok temu Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przepisy.

Polecamy: Wynagrodzenia w Niemczech

Minister pracy zapewnia, że emeryci, którzy stracili, odzyskają swoje pieniądze. Zostaną im wypłacone zaległe emerytury, kwotę, o którą byłyby waloryzowane i odsetki. Od momentu wejścia w życie ustawy ci, którzy znaleźli się w takiej sytuacji, mogą przez rok zgłaszać się do ZUS po wypłatę.

d2j5q0m

Na podstawie felernych przepisów ZUS od października 2011 zawiesił wypłacanie świadczeń osobom, które skorzystały z możliwego wtedy przejścia na emeryturę bez rezygnowania z pracy na etacie. Tysiące emerytów straciły świadczenie, które wypracowali sobie przez lata. Z niekonstytucyjnych przepisów skorzystał budżet państwa - jak wyliczył ZUS, oszczędności na tej grupie wyniosły ponad 600 milionów złotych.

Zobacz: Emerytalna katastrofa. Jak się chronić przed jej skutkami?

d2j5q0m

Podziel się opinią

Share
d2j5q0m
d2j5q0m