Trwa ładowanie...

Kosiniak-Kamysz: październik ósmym miesiącem spadku bezrobocia

Październik był ósmym z kolei miesiącem spadku bezrobocia - poinformował
PAP minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz

Kosiniak-Kamysz: październik ósmym miesiącem spadku bezrobociaŹródło: PAP/ Leszek Szymański
d2aa1jw
d2aa1jw

Październik był ósmym z kolei miesiącem spadku bezrobocia - poinformował PAP minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że o 18 proc. wzrosła liczba osób, które zostały wykreślone z rejestrów bezrobotnych, ponieważ znalazły pracę.

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza wtorkowe dane Głównego Urzędu Statystycznego na temat bezrobocia potwierdzają prognozy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

"Październik był kolejnym, już ósmym z rzędu miesiącem spadku bezrobocia. W tym czasie liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła o ponad 260 tys. osób. Dla porównania, w zeszłym roku było to 173 tys. osób. Ostatni spadek w październiku mieliśmy pięć lat temu, kiedy sytuacja na rynku pracy była bardzo dobra" - poinformował minister.

d2aa1jw

Zaznaczył, że cieszy go zwłaszcza to, że aż o 18 proc. wzrosła liczba osób, które zniknęły z rejestrów bezrobotnych z powodu znalezienia pracy. "Jednocześnie znacząco spadła liczba firm zapowiadających zwolnienia grupowe. Przybywa za to ofert pracy, zwłaszcza z sektora prywatnego. Mam nadzieję, że sytuację poprawi dodatkowe 75 mln zł, które w trybie pilnym uruchomiliśmy na wsparcie osób aktywnie szukających pracy" - dodał Kosiniak-Kamysz.

GUS podał we wtorek, że bezrobocie w październiku wyniosło 13 proc. wobec 13 proc. we wrześniu. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu października wyniosła 2 mln 75,2 tys. osób i była niższa niż przed miesiącem o 8 tys. osób. W stosunku do liczby bezrobotnych zarejestrowanych przed rokiem było to więcej o 80,3 tys. osób.

Najwyższe bezrobocie utrzymywało się nadal w województwach: warmińsko-mazurskim (20,6 proc.), kujawsko-pomorskim (17,4 proc.) i zachodniopomorskim (17 proc.), a najniższe: w wielkopolskim (9,3 proc.), mazowieckim (10,9 proc.) oraz śląskim (11 proc.). W stosunku do września bezrobocie najbardziej spadło w województwie lubuskim (o 0,2 proc.), natomiast zwiększyło się w województwach: warmińsko-mazurskim (o 0,2 proc.) i zachodniopomorskim (o 0,1 proc.).

W porównaniu z październikiem ub.r. stopa bezrobocia wzrosła we wszystkich województwach, w największym stopniu w: świętokrzyskim (o 1,1 proc.), warmińsko-mazurskim (o 0,8 proc.) i lubelskim (o 0,7 proc.), a w najmniejszym - w województwie wielkopolskim i zachodniopomorskim (po 0,1 proc.).

Z danych GUS wynika, że w październiku 2013 do urzędów pracy zgłosiło się 245,8 tys. osób, czyli o 6,7 tys. osób mniej niż przed miesiącem i o 18,2 tys. osób mniej niż przed rokiem. Pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 70,4 tys. ofert pracy wobec 73,5 tys. przed miesiącem i 67,5 tys. przed rokiem.

MA

d2aa1jw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2aa1jw