Trwa ładowanie...
d8cw0t3
węgiel

Koszty produkcji węgla wzrosły o ok. 20 proc.

Średnio o ponad 20 proc. wzrosły w ciągu
ośmiu miesięcy tego roku koszty produkcji tony węgla, w
odniesieniu do tego samego okresu 2007 r. Ten wskaźnik będzie
jednym z kluczowych przy kształtowaniu cen węgla dla energetyki na
przyszły rok.

Share
d8cw0t3

O tym, że uzasadniona podwyżka cen dla energetyki to ok. 20 proc., mówił niedawno prezes Południowego Koncernu Energetycznego (PKE), Jan Kurp. Dane monitorującej sytuację w górnictwie Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) potwierdzają, że właśnie o tyle wzrosły koszty w branży w okresie od stycznia do sierpnia. Dane za 9 miesięcy znane będą za kilka tygodni.

_ Na pewno przyszłe ceny powinny rekompensować wzrost kosztów produkcji, nie będzie to jednak jedyny wyznacznik. Równie ważne będą prognozy wzrostu kosztów na rok przyszły. Oferty, jakie otrzymujemy od naszych dostawców, przewidują wzrost cen materiałów i usług nawet o kilkadziesiąt procent _ - powiedział rzecznik Kompanii Węglowej, Zbigniew Madej.

Wcześniej przedstawiciele firm energetycznych mówili o dążeniu górnictwa do podwyżki nawet o 30-40 proc. Kompania Węglowa nie komentuje tych sugestii, podkreślając, że właściwe negocjacje cenowe na przyszły rok jeszcze się nie rozpoczęły. Prawdą jest jednak, że miały i muły z KW podrożały w czwartym kwartale o ponad 30 proc.

d8cw0t3

Z danych ARP wynika, że do końca sierpnia koszty podstawowej działalności operacyjnej w górnictwie, czyli wydobycia i sprzedaży węgla, wzrosły o ponad 12 proc., przy spadku produkcji węgla o 5,8 proc. Nie są to jednak jedyne koszty, ponoszone przez spółki węglowe.

Najwięcej, bo o 14,9 proc., wzrosły w tym czasie koszty wynagrodzeń, ubezpieczeń i związanych z nimi świadczeń, a płace w górnictwie to 47 proc. wszystkich kosztów. Natomiast o 12,2 proc. wzrosły koszty usług firm obcych (w przeliczeniu na tonę węgla 20,4 proc.). O 16,8 proc. wzrosły koszty amortyzacji, a o 14,7 proc. koszty energii. O 9,3 proc. wyższy był koszt zużycia materiałów (mimo spadku produkcji), a o 1 proc. koszt podatków i opłat.

_ Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku nastąpi dalszy wzrost kosztów, zarówno energii, jak i materiałów i usług. Musimy to uwzględnić w prognozach _ - zaznaczył Madej; nie zdradził jednak, jaki poziom podwyżki cen węgla byłby dla Kompanii satysfakcjonujący.

W tym roku Kompania również negocjowała z energetyką wyższą cenę sprzedaży dodatkowych (powyżej kontraktów) ilości węgla. Nie są to jednak dostawy na dużą skalę w związku z brakiem węgla. Wobec kłopotów wydobywczych, po wycofaniu z eksportu ok. 2 mln ton, KW nie ma już więcej węgla, który mogłaby dodatkowo skierować na krajowy rynek.

d8cw0t3

Według danych ARP, w okresie od stycznia do sierpnia, w odniesieniu do tego samego okresu 2007, średnia cena węgla wzrosła o 30,4 proc., z czego 58,2 proc. to podwyżka cen węgla koksowego, a 23,6 proc. - energetycznego. Poskutkowało to, mimo 1-procentowego spadku sprzedaży, wzrostem przychodów spółek węglowych o ponad 3 mld zł.

Do końca sierpnia górnictwo zanotowało 1,462 mld zł zysku na sprzedaży węgla, co przełożyło się na 436 mln zł zysku netto. Największy udział w tym zysku ma produkująca głównie węgiel koksowy Jastrzębska Spółka Węglowa. Wynik sektora węglowego netto był o 365,2 mln zł wyższy niż w tym samym czasie ubiegłego roku.

d8cw0t3

Podziel się opinią

Share
d8cw0t3
d8cw0t3