Krajowy Fundusz zapowiada wsparcie

Około 15 tys. nowych miejsc pracy, 50 nowych firm na giełdzie - takie efekty działań Krajowego Funduszu Kapitałowego zapowiada jego zarząd.

Około 15 tys. nowych miejsc pracy, 50 nowych firm na giełdzie - takie efekty działań Krajowego Funduszu Kapitałowego zapowiada jego zarząd, podaje "Gazeta Wyborcza".

Jak informuje "Gazeta Wyborcza" państwowy KFK będzie dofinansowywał prywatne fundusze venture capital (wybrane w konkursie), dając im nawet 50 proc. kapitału na inwestycje. Fundusze te muszą inwestować w firmy średnie i małe (a nawet startujące mikrospółki) a pojedyncza inwestycja nie może być większa niż 1,5 mln euro. Preferowane będą fundusze celujące w spółki innowacyjne i high-tech.

W ten sposób KFK jako fundusz funduszy zamierza zapełniać w polskiej gospodarce tzw. lukę kapitałową, czyli brak źródeł pieniędzy na rozwój dla nowych małych firm. Prywatnych inwestorów do współpracy z KFK ma zachęcać m.in. to, że takie inwestycje będą mniej ryzykowne - jeśli przyniosą straty, to prywatny fundusz jako pierwszy odzyska zainwestowany kapitał, pozostawiając straty do przełknięcia dla KFK. Będzie też miał pewne przywileje przy podziale zysków, a firma zarządzająca funduszem dostanie od KFK opłatę za zarządzanie i premię za zyski.

- Najlepiej rozwinięte rynki venture capital jak USA, Wielka Brytania, Irlandia, Izrael także budowały się z pomocą inicjatyw rządowych. Bez zachęt publicznych trudno napędzić ten rynek tak, by dostęp do kapitału venture capital miały mniejsze firmy - mówił w środę na konferencji prezes KFK Piotr Gębala. Podawał przykłady podobnych programów w Izraelu (Yozma) i Irlandii (Enterprise Ireland), gdzie impuls rządowy spowodował mocny rozwój prywatnej branży inwestycyjnej (kapitalizacja 10 funduszy w programie Yozma wzrosła z 210 mln dol. w 1992 r. do 2,9 mld dol. w 2002 r.).

W tym roku KFK ma do zainwestowania tylko 47,5 mln zł (trwa pilotażowy konkurs), ale w następnych latach liczy na 180 mln euro z unijnego programu "Innowacyjna gospodarka". Ponieważ zgodnie z zasadami programu co najmniej drugie tyle muszą wyłożyć prywatni inwestorzy, to zarząd KFK szacuje, że do roku 2013 łączna kwota do zainwestowania sięgnie 1,27 mld zł.

- Z tego zostaną sfinansowane firmy o nieprzeciętnym potencjale wzrostu. Szacujemy, że ok. z tych 50 spółek na dalszych etapach rozwoju wejdzie na giełdę. Liczymy też, że do 2015 r. działalność KFK wykreuje 15 tys. nowych miejsc pracy w zaawansowanych technologicznie branżach - zapowiada Gębala.
Zbigniew Domaszewicz (Gazeta Wyborcza)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)