Trwa ładowanie...
dn30jwe

Kraków/ Blisko 11 mln zł w tegorocznym budżecie obywatelskim

10 mln 855 tys. zł wynosi tegoroczny budżet obywatelski miasta Krakowa. Pieniądze podzielone zostały na zadania ogólnomiejskie oraz dzielnicowe. Głosowanie na zgłoszone projekty odbędzie się pod koniec czerwca; wyniki będą znane w pierwszej połowie lipca.

Share
dn30jwe

Jak poinformował dziennikarzy w poniedziałek zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig, kwota przeznaczona na realizację zadań ogólnomiejskich wyniesie 8,5 mln zł. Na zadania dzielnicowe przewidziano 2 mln 355 tys. zł. "Być może kwota ta ulegnie jeszcze zwiększeniu, po podsumowaniu zamówień publicznych magistratu po pierwszym półroczu" - zaznaczył.

W części ogólnomiejskiej minimalna wartość zgłoszonego projektu wynosi 25 tys. zł a maksymalna - 2 mln 550 tys. zł. W części dzielnicowej pula została podzielona na poszczególne dzielnice w zależności od ich wielkości, od 25 tys. zł (Grzegórzki) do 400 tys. zł (Prądnik Biały). "W tym roku wprowadziliśmy nowe kryterium - ogólnodostępności. Wszystkie zgłoszone projekty muszą być dostępne dla wszystkich mieszkańców miasta czy dzielnicy" - zaznaczył Kulig.

Według niego w drugiej, zeszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego zaobserwowano, podobnie jak w innych miastach podejmujących tego typu inicjatywę, nieco słabszą frekwencję. Dlatego jednym z najważniejszych celów tegorocznej edycji będzie dotarcie z informacją do jak największej liczby mieszkańców miasta i zainteresowanie ich udziałem w projekcie.

Mateusz Płoskonka, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa poinformował, że tegoroczna edycja budżetu obywatelskiego będzie w pełni zinformatyzowana. Prosta i intuicyjna w obsłudze platforma internetowa posłuży do zarówno do składania propozycji zadań, jak i głosowania na nie.

dn30jwe

Z myślą o osobach wykluczonych cyfrowo zaplanowano wsparcie przy składaniu projektów świadczone przez Miejski Ośrodek Wspierania Inicjatyw Społecznych i Miejskie Centrum Dialogu oraz punkty wskazane przez dzielnice.

Od 1 do 20 marca funkcjonować będą tzw. Punkty Obywatelskie umieszczone w galeriach handlowych - mieszkańcy będą mogli uzyskać w nich pomoc w składaniu wniosków oraz skonsultować swoje pomysły z pracownikami poszczególnych komórek organizacyjnych Urzędu Miasta Krakowa lub miejskich jednostek organizacyjnych. Na 16 marca zaplanowano spotkania informacyjno-konsultacyjne i warsztaty dla osób zainteresowanych składaniem wniosków.

Od 18 do 30 czerwca mieszkańcy będą mogli wybierać najlepsze spośród zgłoszonych zadań. Projekty, które zyskają największe poparcie i ich koszt będzie się mieścił w limitach finansowych tegorocznej edycji, zostaną ostatecznie realizowane ze środków budżetu obywatelskiego w roku 2017. Wyniki głosowania będą znane w pierwszej połowie lipca.

Podczas ubiegłorocznej edycji zagłosowało w sumie ponad 50 tys. mieszkańców. Wybrano 111 projektów, z których ponad 30 proc. do tej pory zrealizowano.

dn30jwe

Podziel się opinią

Share
dn30jwe
dn30jwe