Trwa ładowanie...
d34sz5e
03-01-2017 14:05

Krakowska SSE: 28 nowych zezwoleń w 2016 r. na projekty o wartości ponad 1 mld zł

Krakowski Park Technologiczny, spółka zarządzająca specjalną strefą ekonomiczną w Krakowie, wydał w zeszłym roku 28 zezwoleń dla nowych projektów inwestycyjnych. Łączne nakłady zadeklarowane przez inwestorów to 1,047 mld zł oraz 1408 nowe miejsca pracy.

d34sz5e
d34sz5e

Jak podkreślił we wtorek prezes Krakowskiego Parku Technologicznego (KPT) Wojciech Przybylski, tak dobre wyniki strefy w 2016 r. stały się możliwe m.in. dzięki powiększeniu jej obszaru o 159 hektarów w kwietniu zeszłego roku. Obecnie liczy ona blisko 867 hektarów, rozmieszczonych w 30 gminach położonych na terenie województw: małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.

W wyniku wydanych w zeszłym roku zezwoleń w Krakowskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej będzie realizowanych 28 nowych projektów inwestycyjnych. Łączne nakłady inwestycyjne zadeklarowane przez firmy wyniosą 1,047 mld zł. Powstanie 1408 nowych miejsc pracy.

Na inwestycje w strefie zdecydowały się 22 polskie firmy oraz sześć zagranicznych. 10 z nich to firmy małe, 15 - duże, a trzy - średnie. 14 projektów to kolejne przedsięwzięcia podmiotów już funkcjonujących w SSE, zaś pozostałe to pierwsze inwestycje.

W zeszłym roku największe nakłady zadeklarowały firmy z branży motoryzacyjnej. "Cieszymy się, że najwyraźniej branża automotive odkryła Małopolskę jako bardzo dobre miejsce do rozwoju swoich projektów. Przemysł samochodowy generuje wysokie nakłady inwestycyjne i dużą ilość nowych miejsc pracy" - ocenił Przybylski.

d34sz5e

Wśród wielomilionowych inwestycji z tej branży są przedsięwzięcia francuskiego Valeo czy japońskiej firmy Mabuchi Motor.

Grupa Valeo, producent komponentów motoryzacyjnych, zainwestuje ponad 420 mln zł w najbliższych latach w rozbudowę i unowocześnienie swoich dwóch fabryk. W Chrzanowie firma zainwestuje co najmniej 101,7 mln zł oraz utworzy 100 nowych miejsc pracy w rozbudowywanym zakładzie produkującym lampy samochodowe. W Skawinie zaplanowano natomiast inwestycje na poziomie 323 mln zł oraz zatrudnienie co najmniej 150 osób; związane jest to z rozbudową oddziałów zajmujących się produkcją systemów chłodzenia silnika oraz wycieraczek.

Japońska firma Mabuchi Motor podjęła decyzję o budowie w podstrefie w Bochni nowej fabryki wytwarzającej niewielkie silniki elektryczne wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym. Będzie to pierwszy zakład tej firmy w Europie. Japoński koncern zainwestuje tam około 360 mln zł oraz utworzy 400 nowych miejsc pracy.

Z kolei francuska firma Somfy rozbuduje kosztem 90 mln zł swoją fabrykę w Niepołomicach k. Krakowa, zajmującą się produkcją napędów do żaluzji, krat sklepowych, okiennic i bram. Dzięki temu powstanie 200 nowych miejsc pracy.

d34sz5e

Krajowa spółka technologiczna Comarch, która była jednym z pierwszych inwestorów w krakowskiej SSE, zadeklarowała w zeszłym roku zbudowanie tam kolejnego biurowca za ponad 69 mln zł, dzięki czemu powstanie co najmniej 300 nowych miejsc pracy.

Przedstawiciele KPT podkreślili, że spółka ta prowadzi znacznie szerszą działalność, niż tylko związaną z zarządzaniem strefą. W ubiegłym roku zagospodarowała biurowiec, w którym działa ponad 60 firm z sektora technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT).

KPT wygrał także dwa projekty w ramach konkursów Regionalnego Programu Operacyjnego na łączną kwotę ponad 5 mln zł, otrzymał 6 mln zł na utworzenie akceleratora ScaleUp oraz 30 mln na fundusz zalążkowy Bridge Alfa. "Skorzystają na tym startupy oraz małe i średnie firmy, do których skierowane są niemal wszystkie projekty KPT" - zaznaczył Przybylski.

Krakowska strefa powstała w 1997 roku. Spółka nią zarządzająca wydała w tym czasie ponad 210 zezwoleń na działalność w strefie. Dotychczasowa wysokość nakładów inwestycyjnych to 3,8 mld zł i 17 tys. nowych miejsc pracy.

d34sz5e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34sz5e