Trwa ładowanie...
d15i4wd

KRD i KPF: Przeciętny czas oczekiwania na zapłatę skrócił się o 3 dni w IV kw.

Warszawa, 09.02.2016 (ISBnews) - Przeciętny czas oczekiwania na zapłatę skrócił się w IV kw. 2014 r. o 3 dni kw/kw i osiągnął poziom 3 miesięcy i 12 dni. To najlepszy wynik od stycznia 2009 roku, kiedy rozpoczęto mierzenie poziomu zatorów płatniczych w gospodarce, wynika z badania realizowanego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów oraz Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych.

Share
d15i4wd

"W IV kwartale 2015 roku zmniejszył się odsetek niezapłaconych faktur oraz skrócił średni czas oczekiwania na zapłatę. 3 miesiące i 12 dni to najlepszy wynik w siedmioletniej historii badania 'Portfel należności polskich przedsiębiorstw'" - czytamy w komunikacie.

Na zapłatę nadal najdłużej czekają mikroprzedsiębiorcy. W ich wypadku jest to przeciętnie 3 miesiące i 24 dni.

"W przypadku branż najlepsza sytuacja pod tym względem jest w przemyśle i handlu - tu kontrahenci płacą po 2 miesiącach i 21 dniach (przemysł) oraz 3 miesiącach i 6 dniach (handel). Tradycyjnie najdłużej na pieniądze czeka się w budownictwie - aż 4 miesiące i 12 dni" - czytamy także.

d15i4wd

Do rekordowego poziomu 21,5% zmalał też odsetek przeterminowanych faktur.

Wskaźnik ten również "nie rozkłada się" równomiernie w całej gospodarce.

"W przypadku mikroprzedsiębiorstw i małych firm wynosi on ok. 22%, zaś w największych korporacjach jest to niespełna 13%" - czytamy w komunikacie.

Do rekordowo niskiego poziomu 6,1% spadł także średni odsetek kosztów, jakie ponoszą przedsiębiorstwa na przeciwdziałanie zatorom płatniczym i windykację należności. Te rekordowe wyniki zostały osiągnięte mimo tego, że z 10,7% do 13,6% zwiększył się odsetek firm, które skarżą się na coraz częstsze problemy z otrzymaniem zapłaty, podano w komunikacie.

(ISBnews)

d15i4wd

Podziel się opinią

Share
d15i4wd
d15i4wd