Trwa ładowanie...

Kredyt konsumencki. Unijny trybunał zabrał głos w sprawie zwrotu prowizji

Jeśli szybciej spłacimy kredyt konsumencki, powinniśmy dostać proporcjonalny zwrot prowizji - wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Kredyt konsumencki. Unijny trybunał zabrał głos w sprawie zwrotu prowizjiŹródło: East News, fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
d2ejxq7
d2ejxq7

Europejski trybunał ogłosił w środę, że prawo do obniżki całkowitego kosztu kredytu konsumenckiego w przypadku wcześniejszej jego spłaty obejmuje wszystkie koszty, które zostały nałożone na konsumenta - podaje Polska Agencja Prasowa.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajął się tą kwestią na wniosek Sądu Rejonowego w Lublinie. Sąd ten zadał trybunałowi tak zwane pytanie prejudycjalne.

Decyzja TSUE jest zbieżna z wcześniejszymi opiniami Rzecznika Finansowego i Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Obejrzyj też: Masz kredyt na mieszkanie? Lepiej sprawdź termin spłaty ostatnich rat

"W przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego kredytodawca powinien proporcjonalnie obniżyć i zwrócić wszystkie koszty takiego kredytu. Taka jest wspólna interpretacja przepisów ustawy o kredycie konsumenckim" - można przeczytać we wspólnym stanowisku tych instytucji.

d2ejxq7

- Uważamy, że w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego kredytodawca powinien obniżyć i zwrócić wszystkie koszty takiego kredytu niezależnie od ich charakteru. Oczywiście zwrot powinien być proporcjonalny, tzn. obejmować okres od dnia faktycznej spłaty kredytu do dnia ostatecznej spłaty określonej w umowie. Zwrot nie powinien też zależeć od tego, kiedy koszty te zostały faktycznie poniesione przez kredytobiorcę - mówiła Dorota Karczewska, Wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Przykładowo, jeśli koszty początkowe (opłaty, prowizje, koszty ubezpieczenia) związane z rocznym kredytem wyniosły 1200 zł, a został on spłacony po 6 miesiącach, to konsument powinien otrzymać z powrotem 600 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ejxq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ejxq7