ycipk-2grs7l

Kredyt konsumencki. Unijny trybunał zabrał głos w sprawie zwrotu prowizji

Jeśli szybciej spłacimy kredyt konsumencki, powinniśmy dostać proporcjonalny zwrot prowizji - wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
TSUE zabrał głos ws. kredytów konsumenckich
TSUE zabrał głos ws. kredytów konsumenckich (East News, Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)
ycipk-2grs7l

Europejski trybunał ogłosił w środę, że prawo do obniżki całkowitego kosztu kredytu konsumenckiego w przypadku wcześniejszej jego spłaty obejmuje wszystkie koszty, które zostały nałożone na konsumenta - podaje Polska Agencja Prasowa.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajął się tą kwestią na wniosek Sądu Rejonowego w Lublinie. Sąd ten zadał trybunałowi tak zwane pytanie prejudycjalne.

Decyzja TSUE jest zbieżna z wcześniejszymi opiniami Rzecznika Finansowego i Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

ycipk-2grs7l

Obejrzyj też: Masz kredyt na mieszkanie? Lepiej sprawdź termin spłaty ostatnich rat

"W przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego kredytodawca powinien proporcjonalnie obniżyć i zwrócić wszystkie koszty takiego kredytu. Taka jest wspólna interpretacja przepisów ustawy o kredycie konsumenckim" - można przeczytać we wspólnym stanowisku tych instytucji.

Czytaj też: 500+ nie pomoże w otrzymaniu kredytu na mieszkanie. Banki nie ufają politykom

ycipk-2grs7l

- Uważamy, że w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego kredytodawca powinien obniżyć i zwrócić wszystkie koszty takiego kredytu niezależnie od ich charakteru. Oczywiście zwrot powinien być proporcjonalny, tzn. obejmować okres od dnia faktycznej spłaty kredytu do dnia ostatecznej spłaty określonej w umowie. Zwrot nie powinien też zależeć od tego, kiedy koszty te zostały faktycznie poniesione przez kredytobiorcę - mówiła Dorota Karczewska, Wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Czytaj też: Kredyt hipoteczny i kredyt na budowę domu. Zobacz jaka jest różnica i co się bardziej opłaca

Przykładowo, jeśli koszty początkowe (opłaty, prowizje, koszty ubezpieczenia) związane z rocznym kredytem wyniosły 1200 zł, a został on spłacony po 6 miesiącach, to konsument powinien otrzymać z powrotem 600 zł.

Czytaj też: Popyt na kredyty hipoteczne nie maleje. Co z cenami mieszkań?

ycipk-2grs7l

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Finanse
ycipk-2grs7l
ycipk-2grs7l
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2grs7l