Trwa ładowanie...
IAR
Moje finanse

Kredyty niszczą Polaków. 10 proc. gospodarstw domowych ma problem

Osoby w wieku 20-40 lat są najbardziej skłonne do zaciągania zobowiązań finansowych. Tak wynika z badania Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych i Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.
Share
Kredyty niszczą Polaków. 10 proc. gospodarstw domowych ma problem
Źródło: fotolia.pl
d2s7wam

Jak wyjaśnia dyrektor generalny KPF Andrzej Roter, wielu kredytobiorców postępuje zbyt pochopnie nie szacując swoich możliwości. To rodzi problemy ze spłatą zobowiązań. Stąd Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych zainicjowała kampanię pod nazwą "Kredytobranie 2.0. Dobre Praktyki Konsumenta". Andrzej Roter zwraca uwagę, że chodzi nie tylko o promowanie wiedzy ale także postaw osób zaciągających kredyty. Stąd kampania skierowana jest do wszystkich grup społecznych, bez względu na poziom wykształcenia. Okazuje się bowiem, że kłopoty ze spłatą rat mają często ludzie wykształceni, dość zamożni i mieszkający w dużych miastach.

Doktor Kazimierz Janiak - prezes Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej zwraca natomiast uwagę, że zaciągając kredyt powinniśmy rozróżnić zachciankę od tego, co jest nam rzeczywiście potrzebne. Przedkładając zachciankę nad potrzebę możemy sobie naprawdę napytać biedy i doprowadzić siebie i swoich najbliższych do wykluczenia społecznego.

Badania wykazały, że istotne problemy z wywiązaniem się ze swoich zobowiązań finansowych ma 10 procent gospodarstw w Polsce.

Organizatorzy kampanii upominają, by przed podpisaniem umowy bezwzględnie upewnić się, ile wynosi suma wszystkich kosztów związanych z zaciągnięciem kredytu i jakie są terminy spłat. To pozwoli potwierdzić czy stać nas na zaciągnięcie kredytu i terminową spłatę.

d2s7wam

Podziel się opinią

Share
d2s7wam
d2s7wam