Kredyty z dopłatami z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i
Gospodarki Wodnej będzie udzielał dopłat do oprocentowania
kredytów bankowych zaciągniętych na realizację inwestycji
ekologicznych -
podał rzecznik Funduszu Krzysztof Walczak.

_ Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie udzielał dopłat do oprocentowania kredytów bankowych zaciągniętych na realizację inwestycji ekologicznych - _podał rzecznik Funduszu Krzysztof Walczak.

Narodowy Fundusz pokryje maksymalnie 3 proc. oprocentowania kredytu przez okres do 10 lat. Dopłaty można uzyskać na zadania zgodne z celami Funduszu. Można się o nie ubiegać niezależnie od przyznanych już lub wnioskowanych dotacji, czy pożyczek na inwestycje ekologiczne. O dopłaty mogą wystąpić zarówno przedsiębiorcy, jak i samorządy.

Wnioskodawca planujący inwestycję ekologiczną sam wybiera bank, który udzieli mu kredytu, zwraca się o akceptację umowy kredytowej i dopłatę do oprocentowania do zarządu Funduszu. Po uzyskaniu informacji, że zarząd zaakceptował warunki i przyznał dopłatę, wnioskodawca może podpisać umowę z bankiem.

Można też uzyskać dopłaty do już zawartych kredytów - wtedy po uzgodnieniu poziomu oprocentowania, do którego dopłaci NFOŚ, wymagana jest trójstronna umowa pomiędzy Funduszem, wnioskodawcą i bankiem.
Wnioskodawcy mogą uzyskać od Funduszu ważną przez rok promesę na udzielenie dopłat.

Same dopłaty będą wypłacane bankom przez Fundusz na podstawie umów. Fundusz nałoży w nich na banki obowiązki związane z monitoringiem i rozliczaniem kredytowanych inwestycji.

Maksymalne oprocentowanie, do którego może dopłacić Fundusz, jest niższe w przypadku dostosowania przedsiębiorstw do wymogów ochrony środowiska w ramach przedsięwzięć realizowanych w ramach programu Infrastruktura i Środowisko. Wtedy Fundusz może maksymalnie dopłacić 2,5 proc. rocznie dla inwestycji mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorców, a 1 proc. dla dużych przedsiębiorstw.

Wnioski można już znaleźć na stronie internetowej funduszu (www.nfosigw.gov.pl).

Źródło artykułu:PAP
ekologiainwestycjekredyty

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)