Trwa ładowanie...
d1ywvlc

Kruk zainwestuje w zakup portfeli co najmniej 1 mld zł w 2017 r. 

Warszawa, 28.02.2017 (ISBnews) - Kruk ocenia, że w tym roku jego inwestycje w zakup portfeli wierzytelności sięgną co najmniej 1 mld zł, poinformował prezes Piotr Krupa. Grupa nie wyklucza też akwizycji na rynku włoskim, hiszpańskim i niemieckim. 

Share
d1ywvlc

"2016 to był dobry, solidny rok. Skupialiśmy się na procesach operacyjnych. To był też mocny rok, jeśli chodzi o inwestycje. Zakładamy, że w 2017 roku przebijemy się przez 1 mld zł inwestycji. Mamy pełne magazyny, jeśli chodzi o pracę operacyjną. Rynek pewnie pozwoliłby zainwestować więcej, ale my oczekujemy atrakcyjnych zwrotów" - powiedział Krupa podczas konferencji prasowej.

W 2016 roku Kruk zainwestował na 7 rynkach kwotę 1 286 mln zł w zakup 99 nowych portfeli wierzytelności wobec 489 mln zł rok wcześniej. W samym IV kw. ub. roku inwestycje sięgnęły 350 mln zł.

Krajami o najwyższym poziomie nakładów w ub. roku były: Polska - 427 mln zł (33% ogółu nakładów), Rumunia - 379 mln zł (30%) oraz Włochy -332 mln zł (25%). Spłaty z portfeli wyniosły 992 mln zł w 2016 r. wobec 825 mln zł rok wcześniej.

d1ywvlc

Wartość nominalna spraw nabytych w 2016 roku wyniosła 16,4 mld zł, a wartość nominalna całego portfela wzrosła do 43 mld zł.

"Nasze zyski i EBITDA urosły w ubiegłym roku o ponad 22%, przychody o 28% rok do roku. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, co udało nam się osiągnąć. W grudniu zrobiliśmy SPO, sprzedaliśmy 1 mln akcji po 215 zł. Tym samym poziom zadłużenia netto do kapitałów własnych sięga 1,1. To bardzo niski poziom jak na spółkę z tej branży. Mamy dużo miejsca na bilansie na pozyskanie kapitału, głównie dłużnego" - podkreślił członek zarządu Michał Zasępa podczas konferencji prasowej.
W ub. roku Kruk przeprowadził emisje 11 serii obligacji na kwotę ponad 830 mln zł, w tym ponad 300 mln zł to obligacje detaliczne.

"Aktualnie mamy program emisji obligacji zatwierdzony przez KNF, gdzie mamy 460 mln zł do wykorzystania. Mamy też limity w bankach, więc możemy kupować portfele. Tym bardziej, że na rynku widać duży napływ portfeli na sprzedaż" - powiedział Krupa.

Na koniec 2016 r. Kruk posiadał 682 mln zł limitu kredytowego w bankach, z czego równowartość 240 mln zł może wykorzystać również w euro.

d1ywvlc

Krupa poinformował, że w 2017 roku Kruk skoncentruje się na dalszym rozwoju organizacji - zarówno organicznym, jak i poprzez akwizycje.

"Zależy nam na ustabilizowaniu naszych operacji we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech. Nie planujemy, abyśmy tworzyli coś nowego poza tymi rynkami. Może zrobimy research na 1-2 kolejnych. Co do akwizycji, to będziemy aktywni w szukaniu firm na rynku włoskim, hiszpańskim i niemieckim. Relatywnie niedużych, z pasującym nam profilem organizacyjnym" - podkreślił.

Krupa poinformował, że w Rumunii w br. trudno będzie powtórzyć skalę inwestycji z 2016 roku. (prawie 380 mln zł), ale to powinien być dobry rok na tamtym rynku. Dodał, że w tym kraju Kruk przymierza się do zakupów portfeli należności hipotecznych. W Czechach i na Słowacji Kruk będzie nadal kupował portfele niezabezpieczone - chce wydać na ten cel "kilkadziesiąt milionów złotych".

"Jeśli chodzi o Niemcy to mamy nadzieję, że to będzie przełomowy rok i nabędziemy odpowiednią skalę, aby ten biznes dochodowo prowadzić. Nie wykluczamy zakupu jakiegoś podmiotu. To raczej będzie firma serwisująca z kontaktami z bankami, e-commerce. We Włoszech i Hiszpanii zrobiliśmy mocne wejście, interesują nas obecnie portfele konsumenckie. Nie sądzimy, abyśmy w tym roku weszli w portfele korporacyjne. Jeśli chodzi zaś o portfele niezabezpieczone, to zwielokrotnimy wielkość organizacji w tych krajach" - powiedział Krupa.

d1ywvlc

Kruk poinformował dziś, że w ramach przeglądu strategii do 2019 roku założył, iż będzie rósł pod względem zysku netto na akcję (EPS) o 15% rocznie.

"Do tej pory o wzroście EPS mówiliśmy dość miękko, ale teraz założyliśmy to w strategii, że chcemy rosnąć o 15% rocznie na EPS. Ustaliliśmy też bardzo ambitny cel, ale bez horyzontu czasowego, że chcemy być największą firmą wierzytelności pod względem wartości rynkowej. Cel jest bardzo ambitny" - podkreślił Zasępa.

Kruk odnotował 248,66 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2016 r. wobec 204,23 mln zł zysku rok wcześniej. Zysk operacyjny wyniósł 349,02 mln zł wobec 251,38 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 792,17 mln zł w 2016 r. wobec 613,82 mln zł rok wcześniej.

Kruk S.A. jest największą firmą zarządzającą wierzytelnościami w Polsce. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2011 r.

(ISBnews)

d1ywvlc

Podziel się opinią

Share
d1ywvlc
d1ywvlc