Trwa ładowanie...
d3cxgt9
rząd

Kryzys skraca pracę

Elastyczne godziny pracy i skrócenie tygodnia pracy, ale i mniejsze zarobki - to rządowe remedium na falę kryzysowych zwolnień w polskich firmach
Share
d3cxgt9

.

Według propozycji minister pracy Jolanty Fedak, elastyczny czas pracy oznacza wydłużenie okresu rozliczeniowego godzin pracy z 3 do 12 miesięcy. W tym okresie pracownik musiałby wypracować swój limit godzin, ale w niektórych miesiącach mógłby pracować krócej, w innych dłużej.

Zależałoby to od aktualnych potrzeb pracodawcy, ale płaca pracownika cały czas byłaby jednak taka sama Inny pomysł zmian ma dać pracodawcom możliwość skrócenia tygodnia pracy w zamian za obniżenie pensji pracowników - jeśli zgodziłyby się na to działające w firmie związki zawodowe. Pracownicy, którzy zarabialiby mniej, mieliby dostawać wówczas rekompensatę ze wskazanego przez rząd funduszu, np. Funduszu Pracy czy też Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Propozycje mają być w środę przedyskutowane na forum prezydium Komisji Trójstronnej, reprezentującej rząd, pracodawców i związki zawodowe. Już wiadomo, że rząd i pracodawcy są im przychylni, natomiast związki zawodowe opowiadają się przeciw.

Związkowcy są zdania, że rząd powinien najpierw wprowadzić instrumenty pomocy finansowej dla firm, które z powodu kryzysu myślą o zwalnianiu pracowników.

d3cxgt9

Podziel się opinią

Share
d3cxgt9
d3cxgt9