Trwa ładowanie...
d49l1ck

Solange Olszewska

Najnowsze informacje
5.0
(5 głosów)
Oceń:
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA, fot: marcinmizerski.com

Solange Olszewska jest współzałożycielką i współwłaścicielką firmy Solaris Bus & Coach S.A, która produkuje pojazdy komunikacji publicznej, eksportowane również do europejskich krajów. Razem z mężem tworzy jedną z najbogatszych par przedsiębiorców w Polsce.

Życiorys

Solange Olszewska zajmuje się obecnie biznesem oraz działalnością prospołeczną, ale z wykształcenia jest lekarzem stomatologiem. Ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie i gdy w stanie wojennym opuściła Polskę wraz z mężem i dziećmi, zajęła się leczeniem najmłodszych pacjentów jako adiutantka na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim.

Małżeństwo Olszewskich powróciło do Polski w latach 90 i Solange postanowiła wraz z mężem otworzyć fabrykę autobusów oraz tramwajów. W 1996 roku powstała więc firma Solaris, którą małżeństwo budowało w zasadzie od zera i która odniosła ogromny, międzynarodowy sukces. Firma zatrudnia ponad 2 tys. osób, a jej fabryki obecne są w 29 państwach na świecie.

Ponadto Solange Olszewska aktywnie angażuje się w działania prospołeczne, np. projekt "Bezpieczny Kierowca", i opiekuje się bezbronnymi, najczęściej chorymi, zaniedbanymi i zbliżającymi się do śmierci zwierzętami, np. kotami, psami, ptakami i oswojonymi sarnami. Dodatkowo wspiera działalność schronisk dla zwierząt, np. Azorka w Obornikach, i sama jest założycielką Fundacji Zielonego Jamnika, która pomaga również potrzebującym ludziom.

Działalność Solange Olszewskiej znalazła uznanie w Polsce i poza jej granicami. Uhonorowano ją tytułem Bus Builder of the Year jako jedyną kobietę w Europie liczącą się w tego typu branży motoryzacyjnej. Ponadto prezydent Polski docenił jej działalność na rzecz umocnienia stosunków polsko-niemieckich na różnych płaszczyznach i w związku z tym dwukrotnie odznaczył ją honorariami: Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP.

Życie prywatne

Solange Olszewska jest żoną Krzysztofa Olszewskiego, inżyniera i współzałożyciela Solarisu. Małżeństwo ma dwoje dorosłych dzieci: Małgorzatę oraz Jana.

Solange Olszewska stara się codziennie doceniać swój dobrostan i dawać potrzebującym jak najwięcej. Uważa, że potrafi świetnie słuchać oraz rozmawiać, a dzięki systematyczności i wytrwałości rozwinęła swój biznes i trzyma go dalej na wysokim poziomie.

Solange Olszewska najlepiej relaksuje się w wannie. Te chwile przynoszą jej spokój i oderwanie od codzienności.

Majątek

Majątek państwa Olszewskich w 2016 roku przekroczył miliard zł, jednakże kwota ta zmalała o ok. 600 mln zł i w 2017 roku wyniosła 819 mln zł.

Miejsce w rankingu najbogatszych Polaków

Solange Olszewska wraz z Krzysztofem Olszewskim zajmują 46. pozycję na liście najbogatszych Polaków (stan na 2017 rok). Tuż za nimi plasuje się Zbigniew Koncewicz, biznesmen kierujący Grupą Zarmen, a tuż przed nimi znajduje się Krzysztof Klicki, założyciel Kolportera.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49l1ck
d49l1ck
d49l1ck
d49l1ck