Trwa ładowanie...
d4f81cc
d4f81cc

KSF wydał opinię w sprawie "innych instytucji o znaczeniu systemowym"

Komitet Stabilności Finansowej wydał w środę opinię "w zakresie identyfikacji innych instytucji o znaczeniu systemowym oraz nałożeniu na nie bufora innej instytucji o znaczeniu systemowym" - głosi komunikat po posiedzeniu KSF. Ostatecznej identyfikacji tych instytucji ma dokonać KNF.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4f81cc

Stanowisko KSF to odpowiedź na wniosek Komisji Nadzoru Finansowego, która zwróciła się do Komitetu Stabilności Finansowej o wyrażenie opinii w sprawie zidentyfikowania takich banków jak ING Bank Śląski, PKO BP, Getin Noble Bank oraz BGŻ BNP Paribas jako "innych instytucji o znaczeniu systemowym" (czyli takich, których upadek mógłby spowodować perturbacje na krajowym rynku finansowym - PAP) i nałożenia na te banki dodatkowego bufora kapitału.

Rzecznik KNF Łukasz Dajnowicz wyjaśnił w wydanym w środę oświadczeniu, że ostateczna "identyfikacja innych instytucji o znaczeniu systemowym oraz nałożenie na nie buforów nastąpi, zgodnie z art. 39 ustawy o nadzorze makroostrożnościowym, w formie decyzji administracyjnych KNF".

"Postępowania administracyjne w tych sprawach są w toku i są prowadzone z udziałem banków będących stronami postępowań, a decyzje będą wydane w terminach określonych przepisami kodeksu postępowania administracyjnego" - zaznaczył rzecznik KNF.

d4f81cc

W przywołanym przy okazji przez Dajnowicza opisie metod identyfikacji "innych instytucji o znaczeniu systemowym" UKNF wyjaśnia, na jakiej podstawie dokonuje takiej identyfikacji.

Zaznacza, że "dokonując oceny znaczenia systemowego, Komisja Nadzoru Finansowego uwzględnia wytyczne Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA) z 16 grudnia 2014 roku". Bierze pod uwagę wartości takich wskaźników wskaźniki jak m.in. aktywa ogółem, wartość transakcji, obejmujacych płatności krajowe, depozyty sektora prywatnego deponentów z UE i kredyty dla sektora prywatnego udzielone kredytobiorcom z UE, wartość instrumentów pochodnych, zobowiązania i wierzytelności transgraniczne.

UKNF dodaje też, że skonsolidowane dane pozyskuje od banków sporządzających sprawozdania skonsolidowane i od banków zrzeszających banki spółdzielcze, "na podstawie indywidualnie kierowanych ankiet nadzorczych".

d4f81cc

Podziel się opinią

Share
d4f81cc
d4f81cc