Trwa ładowanie...
d3dnvhq

KSSE: w 2016 roku 29 inwestycji i 1,6 tys. nowych miejsc pracy

29 nowych projektów inwestycyjnych pozyskała w 2016 r., w 20. roku swojej działalności, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE). Wartość pozyskanych w ub. roku projektów to ponad 1,9 mld zł, a liczba wiążących się z nimi nowych miejsc pracy przekracza 1,6 tys.

Share
d3dnvhq

Jak przekazał w czwartkowym podsumowaniu ub. roku prezes KSSE Piotr Wojaczek, faktyczny przyrost wszystkich miejsc pracy w 2016 r. w strefie, będący efektem realizacji zobowiązań inwestorów z poprzednich lat, wyniósł ponad 4 tys. etatów.

Spośród nowych pozyskanych projektów utworzenie największej liczby nowych miejsc pracy zadeklarowały firmy niemieckie i koreańskie - po ponad 550. Największą łączną wartość deklarowanych inwestycji miały projekty zgłoszone przez firmy niemieckie - łącznie ponad 670 mln zł.

Polskie firmy przygotowały dziesięć projektów, deklarując nakłady inwestycyjne o wartości ponad 91 mln zł i zatrudnienie ponad 135 osób. Poza nimi w ub. roku na inwestycje w KSSE zdecydowały się przedsiębiorstwa z Korei Południowej (pięć projektów), Niemiec, Włoch, USA (po trzy) oraz Japonii, Holandii, Francji, Belgii i Wielkiej Brytanii (po jednym).

d3dnvhq

W ub. roku wśród pozyskanych przez KSSE nowych inwestycji dominowały przygotowane przez podmioty z sektora motoryzacyjnego - było ich 13. Z tej branży był również projekt o najwyższej wartości i największej liczbie nowotworzonych miejsc pracy - warta 437 mln zł budowa zakładu produkcji półosi do samochodów osobowych IFA Powertrain w Ujeździe (woj. opolskie). Zatrudnienie ma tam znaleźć 420 osób.

Katowicka strefa szacuje, że w 2017 r. z branżą motoryzacyjną może wiązać się nawet połowa wszystkich nowych projektów. "Pojawianie się kolejnych inwestorów z tej branży nie powinno zaskakiwać, gdyż jest efektem konsekwentnego budowania kompetencji regionu w tym obszarze, do czego przyczynia się m.in. działalność klastra Silesia Automotive & Advanced Manufacturing" - ocenił Wojaczek.

Nowe inwestycje w KSSE w 2016 r. dotyczyły też branż: wyrobów ze szkła, tworzyw sztucznych, papierniczej, metalowej, maszynowej, logistycznej, chemicznej, budowlanej i browarniczej.

Dziewięciu nowych inwestorów reprezentowało sektor małych i średnich przedsiębiorstw (w tej grupie osiem firm było polskich). "Oczekujemy utrzymania trendu zainteresowania inwestycjami w KSSE ze strony firm MŚP" - zasygnalizował Wojaczek.

d3dnvhq

"Nasze działania na rzecz optymalizacji oferty dla tego segmentu, jak np. projekt KSSENON w Żorach (akcelerator biznesowy zmierzający do budowy infrastruktury wynajmu dla małych firm - PAP), a także nowy projekt budowy hali w Bytomiu, realizowany przez katowicką strefę wspólnie z Bytomską Agencją Rozwoju Inwestycji, doceniają sami przedsiębiorcy i organizatorzy rankingu FDI Business Financial Times, którzy w minionej edycji, oprócz tytułu najlepszej strefy w Europie, przyznali nam rekomendację za idealne miejsce dla rozwoju MŚP" - dodał.

Prezes KSSE podkreślił, że obecność inwestorów w strefie, obok działalności produkcyjnej, w coraz większym stopniu wiąże się z tworzeniem centrów badawczo-rozwojowych. Centra takie stworzyły m.in. Valeo, TRW, Guardian czy Tenneco Automotive.

"Należy pamiętać, że proces produkcji niejednokrotnie wiąże się z outsourcingiem procesów przez wielkie koncerny do działających w strefie kooperantów, co pozwala rozwijać im nowe, innowacyjne techniki, które znajdują zastosowanie w dostarczanych elementach i tym samym transfer wiedzy następuje również w drugą stronę" - podkreślił Wojaczek.

Najwięcej nowych projektów 2016 r. znalazło się na terenach KSSE w Żorach (pięć). Zezwoleń udzielono też dla inwestycji lokalizowanych w: Częstochowie, Gliwicach, Zabrzu, Radziechowach-Wieprzu (po trzy), Lublińcu (dwa) oraz Bielsku-Białej, Czechowicach-Dziedzicach, Dąbrowie Górniczej, Jastrzębiu Zdroju, Myszkowie, Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu, Tychach i Ujeździe (po jednym).

d3dnvhq

Pięć postępowań dotyczących projektów o łącznej wartości 237 mln zł zakończyło się w grudniu ub. roku. Inwestycje te będą realizowane w Czechowicach-Dziedzicach, Siemianowicach Śląskich, Żorach, Zabrzu i Lublińcu. W tym pierwszym mieście Valeo zrealizuje projekt o wartości 125 mln zł, tworząc 70 nowych miejsc pracy i utrzymując ponad 1,4 tys. dotychczasowych. Z kolei w Siemianowicach Śląskich Adient Seating Poland (wcześniej Johnson Controls) inwestując 92 mln zł utworzy ponad 110 nowych i utrzyma 1 tys. miejsc pracy.

W kolejnych tygodniach KSSE spodziewa się rozstrzygnięcia pierwszych czterech przetargów ogłoszonych jeszcze w 2016 r. - dwóch dotyczących Częstochowy, a także po jednym: Ujazdu oraz Bytomia.

KSSE jest liderem wśród polskich specjalnych stref ekonomicznych - ponad 220 firm polskich i zagranicznych zainwestowało tam łącznie ponad 24 mld zł, dając zatrudnienie ponad 60 tys. osób. Katowicka strefa zajmuje ponad 2,6 tys. hektarów na obszarze 45 gmin w woj. śląskim, opolskim i małopolskim.

d3dnvhq

Podziel się opinią

Share
d3dnvhq
d3dnvhq