Kto może, a kto musi mieć kasę fiskalną
Zgodnie z ustawą o VAT, każdy przedsiębiorca, sprzedający towary i usługi klientom detalicznym, czyli osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowym, zobowiązany jest do ewidencjonowania tych transakcji za pomocą kasy fiskalnej.
Większość przedsiębiorców może skorzystać ze zwolnienia o charakterze podmiotowym, uwarunkowanego obrotami firmy – w przypadku podatników kontynuujących działalność obroty za ubiegły rok nie mogą przekroczyć 40 tys. zł, a u rozpoczynających działalność – 20 tys. złotych. Wyjątkiem jest prowadzenie działalności m.in. w zakresie sprzedaży gazu płynnego, nagranych nośników danych, sprzętu fotograficznego, części samochodowych czy usług taksówkowych.
Niektóre rodzaje działalności mogą skorzystać ze zwolnienia z obowiązku stosowania kasy rejestrującej bez względu na osiągany obrót, Należą do nich m.in.: usługi prawnicze, rachunkowo-księgowe, badania rynków i opinii publicznej, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania, w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, niektóre usługi związane z rekreacją, kulturą i sportem.
Warto mieć na uwadze, że przedsiębiorca, który w ustawowym terminie dokona instalacji oraz rejestracji kasy fiskalnej w urzędzie skarbowym, ma prawo do otrzymania części poniesionych wydatków na zakup tego urządzenia.
Kasa fiskalna to nie tylko urządzenie mające na celu ewidencjonowanie przychodów podatnika. Współczesne urządzenia posiadają różnorodne możliwości konfiguracji, co powoduje, że mogą służyć jako doskonałe narzędzie analityczne w biznesie.
Dorota Kępka, księgowa Tax Care