Kto na zwolnieniu lekarskim dostaje 100 proc. pensji?
25 dni w roku spędza na zwolnieniu przeciętny polski śledczy - wylicza "Dziennik Gazeta Prawna".
Jest to dwukrotnie więcej, niż przeciętny pracownik. Przy czym prokurator otrzymuje 100 proc. pensji podczas chorobowego, w przeciwieństwie do innych, którzy dostają tylko 80 proc.
W przygotowaniu jest już likwidacja pełnopłatnych zwolnień służb mundurowych, lecz nikt nie przyglądał się dotąd pracy śledczych. Zrobili to dziennikarze "DGP". Wynik rozesłanej przez nich ankiety wykazał, że ta grupa zawodowa często choruje.
"Korzystanie przez prokuratorów z przywileju pełnopłatnych zwolnień powinno stać się przedmiotem analizy prokuratora generalnego - komentuje na łamach "Dziennika Gazety Prawnej" minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.
Rząd musi być konsekwentny. Skoro tnie świadczenia chorobowe mundurowym, powinien objąć zmianami także prokuratorów i sędziów - konstatuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Zmiany w przepisach dla mundurowych to reakcja właśnie na niezwykle wysoką absencję pracowników. Sami tylko policjanci biorą bowiem miesięcznie 192 tys. zwolnień lekarskich (na około 90 tys. pracowników). Z danych ministerstwa wynika, że każdego dnia aż 6 tys. funkcjonariuszy nie przychodzi do pracy.
Podobnie wygląda sytuacja w przypadku innych służb mundurowych - wojska, straży pożarnej, służby celnej, straży granicznej, BOR-u, CBA i ABW. Nowe przepisy mają to zmienić. Zdaniem ministerstwa niższa pensja za czas spędzony na chorobowym, wyeliminuje fikcyjne zwolnienia.
O finansowe straty nie muszą się jednak martwić osoby, których zwolnienie lekarskie będzie wynikiem wypadku podczas pełnienia służby, albo w drodze do lub z pracy. Również kobiety w ciąży będące na zwolnieniu dostaną całą pensję. Biorąc zwolnienie warto też pamiętać, że wpłynie ono nie tylko na wypłatę w danym miesiącu, ale i na wysokość nagrody rocznej. Pieniądze, które dzięki nowym przepisom zostaną w ministerstwie mają być przeznaczone na zapomogi i nagrody dla tych funkcjonariuszy, którzy zastępują w pracy chorych kolegów, wykonując w tym okresie ich zadania.