Trwa ładowanie...
droga
04-06-2009 07:43

Kupcy z "Ptaka" piszą protesty w sprawie drogi S8

Na początku przyszłego tygodnia wystosowane będą protestu do wojewody łódzkiego i ministra infrastruktury dotyczące niekorzystnej lokalizacji węzłów drogowych na projektowanej drodze ekspresowej S8 i autostradzie A1. Kupcy drżą, że decyzje drogowców odetną im klientów.

Kupcy z "Ptaka" piszą protesty w sprawie drogi S8Źródło: POLSKA Dziennik Łódzki
d4g3s3d
d4g3s3d

Okoliczni mieszkańcy nie chcą przecięcia wsi na pół, ani niszczenia pobliskich rezerwatów przyrody. Coraz częściej słychać, że nawarstwianie się protestów spowoduje, że S8 może odsunąć się od Łodzi w stronę Piotrkowa, o co od lat zabiegają tamtejsi włodarze.

Do końca tygodnia podpisy zbierane są w Centrum Targowym "Ptak". Kupcy są przerażeni wizją utraty kolejnych klientów, bo tych zza wschodniej granicy stracili już dawno.

_ Niekorzystne rozmieszczenie węzłów drogowych i fatalne zlokalizowanie zjazdów odetnie nas od klientów i doprowadzi do bankructwa _ - twierdzi Jerzy Romański, prezes Federacji Stowarzyszeń Kupieckich, które zrzesza siedem organizacji handlowców od Gdańska po Wrocław, a kolejne trzy stowarzyszenia są już z nim po rozmowach i też chcą przystąpić do protestów. _ Nie tylko nie poprawiono istniejących połączeń z Centrum Targowym "Ptak", ale postanowiono je skasować, likwidując skrzyżowanie, lewoskręt od strony Łodzi i zjazd z jedynki od strony Piotrkowa. _

Rwetes podnieśli też mieszkańcy gmin Rzgów i Tuszyn, a szczególnie wsi Modlica. Ta miejscowość może zniknąć pod nitkami dróg. Alternatywą jest przebieg trasy przez rezerwaty Wolbórka i Molenda. Szkopuł tkwi w odległości od połączenia A1 i S8 z węzłem Romanów. Obecnie jest to 2,2 km, a normy autostradowe dla rozmieszczenia znaków między węzłami to przynajmniej 2,7 km. A1 przesunąć się nie da, dlatego trzeba to zrobić z S8.

d4g3s3d

_ Inwestor przedkłada bezduszne przepisy o odległościach między węzłami nad ludzkie życie i przyrodę _ - mówi Piotr Busiakiewicz, starosta łódzki wschodni. _ Wystosuję wniosek o przebieg trasy wzdłuż granic gmin Tuszyn i Rzgów, co nie przetnie gospodarstw na pół. Mam wrażenie, że wszystko zmierza do powrotu do wariantu S8 pod Piotrkowem _- nie kryje obaw starosta.

Maciej Zalewski, rzecznik łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, uważa, że na budowie dróg znają się wszyscy, a to trudny proces pod względem prawnym i technicznym, co uwzględnili projektanci w planach wariantów S8.

Marcin Bereszczyński
POLSKA Dziennik Łódzki

d4g3s3d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4g3s3d