Kurkuma może być trująca. Naukowcy ostrzegają
Chromian ołowiu to barwnik, który może być wykorzystywany do sztucznego kolorowania kurkumy. Naukowcy z Kalifornii ostrzegają, że w niektórych przypadkach przyprawa może być szkodliwa dla zdrowia. Ale tylko przy dużym spożyciu.
Jak pisze Radio ZET, naukowcy ze Stanford Woods Institute for the Environment zwrócili uwagę na to, że mieszkańcy Bangladeszu mają wyjątkowo wysoki poziom ołowiu we krwi.
Anomalię szybko powiązali z ponadprzeciętnym spożyciem kurkumy w regionie.
W wyniku śledztwa udało się wykryć, że sprawa wykorzystywania chromianu ołowiu może sięgać nawet lat 80. ubiegłego stulecia.
Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej
Aż w 7 z 9 dzielnic Bangladeszu, znanych z produkcji tej żółtej przyprawy, wykryto sfałszowany produkt. Na razie nie wykazano, by skażona kurkuma pojawiła się w jakimkolwiek innym kraju.
Naukowcy jednak zwracają uwagę, że "obecny system okresowych kontroli bezpieczeństwa żywności może wyłapać tylko ułamek handlu sfałszowaną kurkumą na całym świecie”.
Kurkuma to azjatycka przyprawy, pochodząca z rodziny imbirowatych. Szczególnie popularna w daniach dalekiego wschodu. Jest również antyoksydantem i ma szerokie działanie lecznicze, w tym przeciwzapalne.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl