Trwa ładowanie...
dehl4ox

KW ma warunkową zgodę UOKiK na przejęcie Huty Łabędy

18.10. Warszawa (PAP) - Kompania Węglowa dostała od UOKiK warunkową zgodę na przejęcie Huty Łabędy. W ciągu dwóch lat KW będzie musiała sprzedać niezależnemu inwestorowi...

dehl4ox
dehl4ox

18.10. Warszawa (PAP) - Kompania Węglowa dostała od UOKiK warunkową zgodę na przejęcie Huty Łabędy. W ciągu dwóch lat KW będzie musiała sprzedać niezależnemu inwestorowi większościowy pakiet przejmowanej spółki - podał UOKiK w komunikacie prasowym.

Kompania Węglowa ma objąć 93,33 proc. akcji Huty Łabędy.

"Po przeprowadzeniu postępowania antymonopolowego Prezes UOKiK uznała, że koncentracja może doprowadzić do istotnego ograniczenia konkurencji na krajowych rynkach produkcji i zakupu obudów górniczych chodnikowych oraz akcesoriów do nich. Huta Łabędy jest bowiem głównym sprzedawcą tych produktów w Polsce, natomiast Kompania Węglowa jest ich największym odbiorcą. Ponieważ po transakcji KW nie będzie musiała korzystać z oferty innych dostawców obudów i akcesoriów, istnieje ryzyko zamknięcia rynku. Odczują to zarówno konkurenci Huty Łabędy - którzy mogą mieć problemy ze zbytem swoich produktów, jak i kopalnie - może bowiem dojść do podwyższenia cen, a nawet braku możliwości zakupu niektórych rodzajów obudów chodnikowych lub akcesoriów do nich. Groźba ograniczenia konkurencji jest szczególnie istotna wobec braku perspektyw wejścia na rynek nowych podmiotów - co wynika z nieopłacalnego importu oraz wysokich kosztów rozpoczęcia produkcji" - napisano w komunikacie Urzędu.

Prezes UOKiK udzieliła jednak KW zgody warunkowej.

dehl4ox

"Zgodnie z wydaną decyzją Kompania Węglowa będzie musiała w ciągu dwóch lat sprzedać akcje Huty Łabędy, w ilości powodującej utratę kontroli nad spółką. Sprzedaż może nastąpić wyłącznie na rzecz niezależnego inwestora, który nie należy do grupy kapitałowej Kompanii Węglowej i nie jest współkontrolowany przez podmiot tej grupy. Ponadto KW nie będzie mogła ograniczyć zdolności produkcyjnych Huty Łabędy w zakresie obudów chodnikowych i akcesoriów górniczych do poziomu niższego niż 80 proc. obecnego stanu" - napisano w komunikacie.

Kompania Węglowa będzie musiała dostarczyć do UOKiK informację o sposobie wykonania nałożonego warunku w ciągu 30 dni od jego realizacji. W przypadku niewywiązania się przez spółkę z obowiązków, prezes UOKiK może nałożyć karę finansową w wysokości do 10 tys. euro za każdy dzień zwłoki.

Prezes UOKiK zgodziła się też na przejęcie przez Kompanię Węglową kontroli nad Nadwiślańską Spółką Energetyczną, która prowadzi działalność w zakresie wytwarzania i dystrybucji ciepła oraz dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie kilku śląskich miejscowości. (PAP)

pel/ ana/

dehl4ox
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dehl4ox