Trwa ładowanie...
d234s5m

Kwaśniak: większość banków podniosła marże i oprocentowanie kredytów (krótka3)

Większość banków w IV kwartale 2015 r. i pierwszych miesiącach 2016 r. podniosła marże i oprocentowanie kredytów - wynika z ankiety przeprowadzonej przez KNF - poinformował wiceprzewodniczący KNF Wojciech Kwaśniak na wtorkowym posiedzeniu sejmowej komisji finansów.

Share
d234s5m

Wyjaśnił, że ankietę przeprowadzono w grupie 20 banków, reprezentujących ponad 80 proc. aktywów całego sektora bankowego. W tej grupie jest 6 banków z przewagą kapitału krajowego i 14 z udziałem kapitału zagranicznego.

"Większość banków w czwartym kwartale 2015 roku i w pierwszych miesiącach 2016 roku podniosła marże bądź oprocentowanie kredytów mieszkaniowych (15 banków), kredytów konsumpcyjnych (12 banków), kredytów dla MSP (małych i średnich przedsiębiorstw) (14 banków), 10 banków wyłącznie z kapitałem zagranicznym podniosło marże i oprocentowanie dla kredytów dla przedsiębiorców" - podał Kwaśniak.

Dodał, że w badanym okresie w 9 bankach nastąpił wzrost cen indywidualnych rachunków bankowych, a w 6 - prowadzonych dla przedsiębiorców. "Oprocentowanie gospodarstwom domowym obniżyło 11 banków, a przedsiębiorcom - 9 banków" - dodał.

Kwaśniak poinformował ponadto, że KNF zbadała zachowania klientów w związku z podwyżkami. "W ostatnich miesiącach nie odnotowaliśmy aktywności klientów banków w zakresie przekazywania do organu nadzoru zastrzeżeń odnośnie polityki cenowej banków" - powiedział wiceprzewodniczący KNF.

d234s5m

Podziel się opinią

Share
d234s5m
d234s5m