Kwieciński: MR będzie nadzorować BGK, ARP, KUKE, PAIiIZ, PIR i PKO BP (aktl.2)
#
dochodzi więcej wypowiedzi wiceministra rozwoju Jerzego Kwiecińskiego
#
15.03. Warszawa (PAP/PAP Legislacja) - Ministerstwo Rozwoju obejmie nadzór m.in. nad BGK, ARP, KUKE, PAIiIZ, PIR i PKO BP, zakłada projekt noweli przyjęty we wtorek przez rząd - poinformował PAP wiceszef MR Jerzy Kwieciński. "Na bazie zintegrowanych instytucji ma powstać Grupa Polski Fundusz Rozwoju SA" - zapowiedział.
Polski Fundusz Rozwoju ma finansować inwestycje przeprowadzane w ramach tzw. planu Morawieckiego.
Zgodnie z projektem - mówił - minister rozwoju ma sprawować też nadzór nad: Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, niektórymi spółkami Skarbu Państwa zajmującymi się wspieraniem rozwoju gospodarki oraz Urzędem Zamówień Publicznych. Chodzi o projekt noweli ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw.
"Nadzór nad Bankiem Gospodarstwa Krajowego zostanie przekazany ministrowi rozwoju. Przewodniczącego i członków Rady Nadzorczej BGK będzie powoływał i odwoływał prezes Rady Ministrów na wniosek poszczególnych ministrów" - zaznaczył wiceminister rozwoju. Nadzór nad BGK - dodał - jego resort będzie zatem prowadził w uzgodnieniu z Ministerstwem Finansów. "Statut banku nadaje minister rozwoju po zasięgnięciu opinii Komisji Nadzoru Finansowego. W kwestiach związanych z funduszami zarządzanymi przez BGK minister rozwoju będzie zasięgał opinii właściwych ministrów" - wyjaśnił Kwieciński.
Jak mówił, "minister rozwoju będzie wykonywał uprawnienia Skarbu Państwa w przypadku Agencji Rozwoju Przemysłu, Polskich Inwestycji Rozwojowych, Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz PKO BP".
"Przewidziane w +Planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju+ zintegrowanie istniejących instytucji wspierania rozwoju wymaga zmian prawnych dotyczących ich funkcjonowania. Integracja ma służyć inicjowaniu lub finansowaniu projektów inwestycyjnych oraz wspieraniu rozwoju przedsiębiorczości i innowacji" - kontynuował.
Wcześniej we wtorek wiceminister mówił PAP, że trwają rozmowy z MSP o podziale Agencji Rozwoju Przemysłu na część restrukturyzacyjną i innowacyjną. Dodał, że resort rozwoju prowadzi również rozmowy z Ministerstwem Finansów nt. BGK. "Te kwestie, które są ważne dla ministerstwa (finansów - PAP), jak emitowanie obligacji czy działania na rynku, to nad nimi ministerstwo powinno mieć bezpośrednią kontrolę. I my w żaden sposób ich nie kwestionujemy. Dla nas ważne jest funkcjonowanie BGK jako banku rozwoju. On ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania naszego nowego systemu wspierania rozwoju kraju" - podkreślał Kwieciński.
Polski Fundusz Rozwoju ma powstać jeszcze w tym roku. Zgodnie z założeniami mają się w nim znaleźć państwowe agencje i instytucje finansowe, w tym m.in. BGK, KUKE, PARP, PAIiIZ czy ARP.
Wiceszef MF Leszek Skiba mówił w ub. tygodniu PAP, że kwestia udziału BGK w Polskim Funduszu Rozwoju jest analizowana. "Rzeczywiście zwracamy uwagę na pewne kłopoty, polegające na tym, że oprócz wspierania polskiej gospodarki, bank ten wykonuje pewne zadania, które mają charakter finansowy związany z obsługą finansów publicznych. I te aktywności BGK są istotne dla dobrego funkcjonowania ministra finansów. Resort deponuje środki finansowe w BGK i NBP. Do tego dochodzi kwestia związana z konsolidacją finansów publicznych, rachunki BGK funkcjonują tak, że część instytucji publicznych ma obowiązek deponowania tam pieniędzy. Wreszcie jest kwestia czysto techniczna; BGK to bank. To, czy ma funkcjonować w ramach szerszej struktury, pozostaje do rozstrzygnięcia" - tłumaczył Skiba.
Z kolei resort skarbu zwracał uwagę, że PAIiIZ, PIR i działalność innowacyjna ARP wpisują się w ogłoszoną strategię rozwoju. W przypadku ARP ministerstwo chce wcześniej dokonać przeglądu wszystkich prowadzonych przez Agencję procesów restrukturyzacyjnych.
"Część ARP zajmująca się restrukturyzacjami i inwestycjami jest jednym z najważniejszych narzędzi, które stanowi wsparcie dla przedsiębiorstw i będzie pomocna w porządkowaniu portfela państwowych spółek na finiszu działalności resortu skarbu. Wystarczy wspomnieć ratunek dla Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych czy grupy Polimex-Mostostal. Obecnie ARP uczestniczy w skomplikowanym procesie restrukturyzacji Przewozów Regionalnych" - podkreślało biuro prasowe MSP.
"Ten obszar działalności ARP w połączeniu z Funduszem Restrukturyzacji Przedsiębiorców, którym dysponuje Minister Skarbu Państwa, stanowi kompletną całość. Dlatego kwestia ta będzie jeszcze przedmiotem uzgodnień tak, by rząd mógł optymalnie wykorzystać potencjał Agencji, z pożytkiem dla programu rozwoju ale też strategii porządkowania aktywów Skarbu Państwa oraz wspierania przedsiębiorców w trudnej sytuacji, za co odpowiada Minister Skarbu" - dodało.
"Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Polski", przygotowany pod kierunkiem wicepremiera ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego, rząd przyjął w połowie lutego. Zgodnie z nim rozwój polskiej gospodarki ma opierać się na pięciu filarach. Są to: reindustrializacja, rozwój innowacyjnych firm, kapitał, ekspansja zagraniczna oraz zrównoważony rozwój społeczny i regionalny.