Lasy Państwowe wspomogą budżet

Lasy Państwowe to jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej. Rząd zamierza to jednak zmienić i włączyć je do sektora finansów publicznych. W ubiegłym roku Lasy wypracowały ponad 2 mld złotych nadwyżki, a te pieniądze mogłyby ograniczyć dług publiczny.

Lasy Państwowe wspomogą budżet
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

5 mld złotych rocznie - tyle co roku trafia do kasy Lasów Państwowych. W imieniu Skarbu Państwa zarządzają one lasami i sprzedają drewno. Nadwyżka 2 mld zł wzięła się z oszczędności i rezygnacji z inwestycji w leśne drogi na czas kryzysu finansowego.

Rząd zapowiadał włączenie Lasów Państwowych do sektora finansowego już w planie finansowych na lata 2010-2013.
Jak mówi przedstawiciel Ministerstwa Finansów Magdalena Kobos, zmiana w prawie pozwoliłaby na obniżenie potrzeb pożyczkowych budżetu.

Nie oznacza to jednak, że rząd zabierze wszystkie wypracowane zyski. Sprawa dotyczy jedynie tych niewykorzystanych. Chodzi tutaj także o pozostałe jednostki sektora publicznego, które wypracowały znaczny zysk, ale go nie zainwestowały.

Oceny rządowej propozycji są rozbieżne. Zdaniem Janusza Jankowiaka, taki krok przyczyni się do lepszego zarządzania płynnością budżetu. Na takie zmiany nie zgadza się były minister ochrony środowiska Stanisław Żelichowski. Jego zdaniem istnieje ryzyko, że w razie potrzeby Lasy Państwowe nie będą miały pieniędzy na bieżące wydatki. Trudno w ich przypadku przewidywać zyski i koszty, zwłaszcza, że uzależnione są od pogody. Dodatkowym argumentem dla przeciwników włączenia jest fakt, że Lasy Państwowe w żaden sposób nie obciążają budżetu.

Stanisław Żelichowski proponuje, żeby za 2 mld złotych Lasy Państwowe wykupiły obligację Skarbu Państwa. W ten sposób poratują budżet i pozostaną samodzielną jednostka organizacyjną, niewłączoną do sfery budżetowej.

kj

lasy państwowepomocnadwyżka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)