Trwa ładowanie...

Ławrow: na razie bez działań odwetowych za rozszerzenie sankcji

Rosja na razie nie będzie podejmować działań odwetowych w odpowiedzi na najnowsze sankcje Zachodu, lecz może zmienić zdanie w zależności od tego, jak rozwinie się sytuacja - ogłosił w środę minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

Share
Ławrow: na razie bez działań odwetowych za rozszerzenie sankcji
Źródło: AFP
d1bvod8

- Nic nie będziemy robić, żadnych głupich posunięć. Chcemy dać naszym partnerom szansę na uspokojenie się - powiedział na konferencji prasowej w Chile, gdzie przebywa z oficjalną wizytą.

W reakcji na politykę Moskwy w kwestii Ukrainy w poniedziałek USA i UE rozszerzyły sankcje wobec Rosji. Ławrow, który zabiega w Ameryce Łacińskiej o poparcie dla stanowiska Moskwy w kryzysie ukraińskim, oświadczył we wtorek, podczas wizyty na Kubie, że sankcje są "sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem".

d1bvod8

W środę dodał: - Nigdy nie działamy pod czyjąkolwiek presją. (...) Nadal zamierzamy wzywać do poszanowania porozumienia z Genewy, czego szczerze mówiąc nasi partnerzy próbują uniknąć.

Zaapelował też o uwolnienie wojskowych obserwatorów OBWE, porwanych w piątek przez prorosyjskich separatystów w Słowiańsku.

Wyraził zdziwienie, że choć ukraińskie władze wiedziały, iż sytuację w Słowiańsku kontrolują oddziały tzw. samoobrony, zawiozły tam obserwatorów, choć - jak zaznaczył - misja miała przebywać na ukraińsko-rosyjskiej granicy. Według Ławrowa wizytę obserwatorów należało uzgodnić z aktywistami "pospolitego ruszenia", jak w Rosji nazywa się separatystów działających na wschodzie Ukrainy.

- Wzywamy do uwolnienia tych europejskich oficerów, ich moim zdaniem po prostu "wystawiono". (...) Wzywamy do uwolnienia obserwatorów, ale nie możemy decydować za "pospolite ruszenie" - zadeklarował szef rosyjskiej dyplomacji, cytowany przez agencję ITAR-TASS.

d1bvod8

Prorosyjscy separatyści w Słowiańsku od piątku przetrzymują sześciu obserwatorów OBWE. Rosja została poproszona o zaangażowanie się na rzecz ich uwolnienia, twierdzi jednak, że nie jest w stanie wpływać na działania porywaczy.

UE rozszerzyła sankcje wizowe i finansowe, obejmując nimi dalsze 15 osób, w tym wicepremiera Dmitrija Kozaka, szefa rosyjskiego sztabu generalnego Walerija Gierasimowa oraz przywódców separatystów na wschodzie Ukrainy. Zakaz wizowy i zamrożenie aktywów, nałożone przez Waszyngton, objęły kolejnych siedmiu Rosjan, w tym szefa rosyjskiego koncernu Rosnieft Igora Sieczyna i wicepremiera Dmitrija Kozaka. Zamrożone zostały ponadto aktywa 17 rosyjskich firm. Amerykańskie sankcje obejmują też eksport pewnych zaawansowanych technologii, które zdaniem USA mogłyby wzmocnić potencjał wojskowy Rosji.

d1bvod8

Podziel się opinią

Share
d1bvod8
d1bvod8