Trwa ładowanie...

Lekarze mają masowo zwalniać się z pracy

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy rozpoczął przygotowania do akcji
protestacyjnej polegającej na równoczesnym, masowym zwalnianiu się z pracy medyków zatrudnionych w
zakładach finansowanych przez NFZ

Lekarze mają masowo zwalniać się z pracyŹródło: Thinkstock
d1n2iie
d1n2iie

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy rozpoczął przygotowania do akcji protestacyjnej polegającej na równoczesnym, masowym zwalnianiu się z pracy medyków zatrudnionych w zakładach finansowanych przez NFZ - poinformował w poniedziałek OZZL.

OZZL podkreśla, że celem akcji jest "zmuszenie rządzących do rozwiązania najważniejszych problemów dotyczących wykonywania zawodu lekarza, a pośrednio do wprowadzenia racjonalnych zmian w systemie ochrony zdrowia w Polsce".

"Chcemy doprowadzić do stworzenia trwałych zasad wynagradzania lekarzy zatrudnionych w publicznej służbie zdrowia, przewidujących odpowiednią wysokość wynagrodzeń (za jeden etat, aby lekarze nie musieli dorabiać w licznych pracach dodatkowych) i mechanizm ich waloryzacji. Lekarze muszą mieć prawo do corocznego płatnego urlopu szkoleniowego i do odliczania od podstawy opodatkowania kosztów kształcenia podyplomowego (bez względu na podstawę zatrudnienia)" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej OZZL.

Zdaniem związkowców konieczne są zmiany w przepisach dotyczących wypisywania recept refundowanych, aby lekarz nie był zobowiązany do weryfikowania uprawnień pacjenta do refundacji ani do określania jej stopnia. "Wiemy, że bez zdecydowanego nacisku z naszej strony rząd nic w tej sprawie nie zrobi. Podstawą akcji mają być lokalne porozumienia wszystkich lekarzy zatrudnionych w szpitalach w danym województwie lub kilku powiatach" - podkreśla OZZL.

Związek zaproponował lekarzom, aby podstawą prawną dla takich porozumień było zrzeszenie lekarzy danej specjalności, powołane na podstawie prawa o stowarzyszeniach. "Zasadniczym celem takiego zrzeszenia będzie wynegocjowanie z rządem lub z dyrektorami szpitali nowych, właściwych warunków pracy i płacy. (zgodnych z postulatami OZZL i samorządu lekarskiego)" - napisali związkowcy.

OZZL chce, by pierwsze zrzeszenie lekarzy założyli interniści, zatrudnieni w zakładach finansowanych ze środków NFZ. Zrzeszenie ma prowadzić akcję masowych zwolnień z pracy.

(AS)

d1n2iie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n2iie