Trwa ładowanie...

Lepsza ochrona praw pracowników, gdy ucieknie szef?

Posłowie chcą uchwalić prawo, które będzie
lepiej chroniło pracowników w sytuacji, gdy ich pracodawca nagle
opuści firmę - zapowiada "Metro".

Lepsza ochrona praw pracowników, gdy ucieknie szef?Źródło: Jupiterimages
d4jd5aw
d4jd5aw

Na początku stycznia Myung Bok Lee, koreański właściciel spółki Hanpol Electronics w Łodzi, opuścił firmę, nikogo nie informując o wyjeździe. 55 zatrudnionych w niej pracowników nie tylko nie dostało wynagrodzeń za grudzień, ale z powodu nieobecności właściciela zostało pozbawionych możliwości złożenia wypowiedzenia.

Bez dokonania tych formalności nie mogą znaleźć nowej pracy, nie mają też prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Sprawę może rozwiązać tylko ogłoszenie upadłości firmy i ustanowienie w niej kuratora, który mógłby wydać pracownikom świadectwa pracy umożliwiające m.in. staranie się o zasiłek.

Aby w przyszłości nie dochodziło do takich sytuacji, sejmowa komisja "Przyjazne państwo" ma jeszcze w tym miesiącu zająć się zmianami w przepisach. Komisja proponuje dwa rozwiązania. Jedno to zapis nakładający na pracodawcę o obywatelstwie innym niż polskie obowiązek wyznaczenia swojego pełnomocnika - Polaka. Drugie to łatwiejsze i szybsze powoływanie kuratora.

d4jd5aw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jd5aw

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj