Trwa ładowanie...
dwdqhe8
dwdqhe8

Lewiatan: Porozumienie ws. EuRoPol Gazu to nadzieja na niższe ceny gazu (aktual)

W związku z wyjaśnieniami PHO (zob. depesza ISBnews z 21 września), aktualizujemy piątkową depeszę w zakresie dotyczącym funkcji prezesa Idzika.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dwdqhe8

Poniżej zaktualizowana wersja depeszy

Warszawa, 21.09.2015 (ISBnews) - Zakończenie trzyletniego pata w EuRoPol Gazie - czego dowodem jest zatwierdzenie zaległych sprawozdań finansowych i nowego prezesa - to dobry znak dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) co do możliwości porozumienia się z Gazpromem także w zakresie negocjowanej obecnie obniżki cen gazu, uważa dyrektor departamentu Energii i Zmian Klimatu w Konfederacji Lewiatan Daria Kulczycka.

PGNiG podało dziś, że 17 września w porozumieniu z Rosjanami, z powodzeniem powołało na trzyletnią kadencję nową radę nadzorczą i zarząd EuRoPol Gaz - firmy będącej właścicielem polskiej części gazociągu jamalskiego. Zatwierdzone zostały także wszystkie sprawozdania finansowe i sprawozdania z działalności spółki za lata 2012-2014. Prezesem zarządu EuRoPol Gaz SA został Marcin Idzik - prezes Polskiego Holdingu Obronnego. Nie zmieniły się osoby sprawujące funkcje pozostałych członków zarządu.
Zdaniem Darii Kulczyckiej z Konfederacji Lewiatan, zakończenie trwającego od ponad 3 lat pata to dobry sygnał.

dwdqhe8

"Powołanie zarządu polsko-rosyjskiej spółki to dowód na cywilizowanie stosunków między stronami. Po trzech latach pata, górę bierze podejście biznesowe, a nie polityczne. Normalizacja sytuacji w EuRoPol Gazie może być pozytywnym sygnałem w kontekście negocjacji kontraktu jamalskiego" - powiedziała ISBnews Kulczycka.

Mimo, że PGNiG wezwało Gazprom do arbitrażu, spółka prowadzi równolegle rozmowy ze stroną rosyjską.

"Każdy krok do przodu, a takim jest zażegnanie sporu pomiędzy udziałowcami EuRoPol Gazu, może oznaczać lepszą pozycję negocjacyjną Polski. Ta z kolei jest coraz lepsza także ze względu na malejące ceny gazu i niższy popyt na surowiec. Sytuacja na rynku zmienia się tak diametralnie, że warunki zaczynają dyktować odbiorcy błękitnego paliwa. Najlepszym przykładem jest Litwa, która m.in. poprzez uruchomienie terminalu LNG poprawiła swoją pozycję w negocjacjach z Gazpromem i osiągnęła spore obniżki" - wskazała też dyrektor.

Dodała, że ważny jest też coraz bardziej zdecydowany głos Unii Europejskiej, która w ostatnim komunikacie stanowczo zapowiedziała, że będzie bardziej aktywna w rozmowach międzyrządowych dotyczących negocjacji kontraktów.

(ISBnews)

dwdqhe8

Podziel się opinią

Share

dwdqhe8

dwdqhe8