Leży na tysiącach grobów. Kradną go na potęgę. Jest reakcja Policji

Polskie służby zapowiedziały niedawno rozpoczęcie akcji skierowanej przeciwko złodziejom stroiszu. Policja potwierdziła, że jest w stałym kontakcie ze Strażą Leśną i czeka tylko na sygnały dotyczące nielegalnej wycinki.

Leży na tysiącach grobów. Kradną go na potęgę. Jest reakcja Policji
Leży na tysiącach grobów. Kradną go na potęgę. Jest reakcja Policji
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Dejan Gospodarek
oprac. AS

Stroisz, czyli przycięte gałęzie drzew iglastych, jest często wykorzystywany do produkcji wieńców i stroików. Zdarza się, że jego pozyskiwanie odbywa się nielegalnie, co jest szczególnym problemem w młodnikach jodłowych w regionach świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim, gdzie występuje duża ilość jodły.

W tym roku planowane są wspólne patrole pracowników leśnych, policji, straży miejskiej oraz straży łowieckiej. Akcja ma zakończyć się 4 listopada.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zuchwała kradzież w Poznaniu

Serwis interia.pl zapytał policję o kontrole wiązanek i stroików, które pojawią się w trakcie trwającego weekendu na grobach. Służby zastrzegły, że będą koncentrować się przede wszystkim na kwestiach związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego i usprawnianiu dojazdów na nekropolie, ale nie będą się do nich ograniczać.

"Jesteśmy w stałym kontakcie ze Strażą Leśną, jeśli otrzymamy informację, że doszło do nielegalnej wycinki stroiszy, wówczas jesteśmy gotowi i przygotowani od podjęcia stosownych działań" - poinformowała serwis mł. asp. Sylwia Król z KMP Konin.

Interia.pl podkreśla, że służby ze sobą współpracują i osoby przyłapane na handlu nielegalnym towarem mogą otrzymać mandat.

Kradzież stroiszu

"Będą to w dużej mierze kontrole punktów sprzedaży stroiszu pod kątem posiadania dokumentów potwierdzających legalność pochodzenia oferowanego towaru" – informowała niedawno PAP rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Lasów (RDLP) w Radomiu Edyta Nowicka.

Jeden metr przestrzenny gałązek jodłowych, czyli stroiszu, to zazwyczaj od 600 do 1000 sztuk. "By przygotować taką partię jedliny, złodzieje niszczą nawet kilkanaście arów gęstego odnowienia jodłowego" – dodała rzeczniczka.

Leśnicy zwracają się z apelem do konsumentów, aby wybierać wieńce oraz wiązanki tylko z legalnych źródeł, co pomoże zapobiec niszczeniu leśnych ekosystemów.

Źródło artykułu:WP Finanse

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (30)