Libia psuje nastroje
Perspektywa braku sesji za oceanem w poniedziałek spowodowała spadek aktywności graczy w Europie i w Warszawie. Zrozumiałe w tej sytuacji niewielkie zmiany rynków azjatyckich również nie mogły być skutecznym impulsem do bardziej zdecydowanej aktywności inwestorów.
21.02.2011 18:24
Mimo iż przedpołudniowe odczyty aktywności przemysłu największych gospodarek Eurolandu oraz całej strefy euro okazały się lepsze od oczekiwań, to na nastroje parkietów bardziej wpływała geopolityka.
Utrzymujące się niepokoje i zamieszki mające znamiona rewolucji w Libii zostały uznane ze wystarczające bodźce do wywołania korekty. W efekcie WIG20 jeszcze przed południem zniwelował poranny wzrost i zanotował przekraczające pół procent zejście poniżej piątkowego poziomu zamknięcia. Popołudniowa część notowań to próba odrabiania strat przez nasz rynek, co miało miejsce mimo utrzymującej się na innych giełdach presji podażowej. Finisz notowań to pogłębienie spadków zachodnioeuropejskich parkietów, przez co WIG (0,0%) oraz WIG20 (-0,08%) zakończyły notowania w nieco nerwowej atmosferze, jednak opierając się przecenie. Obroty spadły i nie przekroczyły 700 milionów złotych.
Słabszym nastrojom poddały się między innymi akcie Lotosu, Polimexu oraz GTC. Problem z odreagowaniem i utrzymaniem kursu nad kreską miały ponownie największe banki - PKO BP oraz Pekao. Z kolei silniejsze od rana, śladem wzrostu surowca, były walory KGHM, którym dodatkowo mogły pomóc zapowiedzi wypłaty w formie dywidendy od 30 do 50 procent ubiegłorocznego zysku netto spółki. Po popołudniu do lidera zwyżki próbowały dołączyć kursy defensywnych TPSA oraz PGNiG. Rzutem na taśmę wyżej zakończyło dzień PBG, które ostatnio ma poważne problemy z utrzymaniem kursu powyżej psychologicznej bariery 200 PLN.
Na szerokim rynku uwagę graczy zwracało bijący trzyletnie makisma Wasko (10%), którego kurs w skali miesiąca niemal podwoił swoją wartość. Przyczyn zwyżki należy upatrywać w nadziejach rynku na skokową poprawę wyników, gdyż spółka nie podała w ostatnich dniach informacji mogących pobudzić do tak intensywnych zakupów. Ponadto udany dzień zaliczyły walory Boryszewa (9,5%), które po udanej ubiegłotygodniowej obronie istotnego technicznego wsparcia odbiły dzisiaj przy wsparciu większego wolumenu. Mocno odbiły również kursy m.in. Lubawy, Komputronika oraz EFH. Po drugiej stronie stawki znaleźć można było dzisiaj m.in. walory Cersanitu. Ich kurs zniżkował ponad 4 procent po informacji o zawarciu umowy handlowej ze spółką będącą pod kontrolą M. Sołowowa, która działa na terenie WNP. Słabiej wiodło się również kursom spółek: Impexmetal, CIA, Stalprofil, Getin Noble oraz Gastel Żurawie.
Brak sesji za oceanem spowodował, iż handel akcjami największych spółek nie należał do specjalnie wciągających. Falowanie rynku mogło momentami obudzić popadających w marazm graczy, jednak rezultat tych poczynań tradycyjnie do żadnych głębszych wniosków nie może sprowokować. WIG20 znajduje się blisko istotnej średnioterminowej strefy wsparcia 2610-2630 punktów. Podobnie barometr szerokiego rynku WIG balansuje na granicy bezpieczeństwa, którą tworzy obszar 46.200-46.400 punktów, którego trwałe przebicie sprowokuje zapewne wskaźnik do przyspieszenia spadku w rejon 45.200 punktów. Moje optymistyczne oczekiwania z ubiegłego tygodnia co do podjęcia próby odreagowania przez rynek, nie potwierdziły się. Kontrolę nad rynkiem przejęli bowiem w krótkim terminie sprzedający. W efekcie stanęliśmy w obliczu realnej perspektywy zmiany układu sił w średnim terminie. Jeśli popyt szybko nie przejmie inicjatywy i nie odbuduje swojej pozycji (powrót WIG20 przynajmniej powyżej 2700 punktów), to przełamanie wcześniej
wspomnianych stref sprowadzi na najbliższe tygodnie rynek niedźwiedzia.
Paweł Kubiak
makler DM BZ WBK S.A.
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |