Trwa ładowanie...

Litwini idą śladami Polaków. Od stycznia mają swoje 500+

Litwini mogą już składać wnioski w programie przypominającym sztandarową reformę rządu PiS. Na takie pieniądze jak Polacy nie mogą jednak liczyć. Ich świadczenie to 30 euro, czyli około 125 złotych.
Share
Na wyższą stawkę mogą liczyć rodzice trójki dzieci
Na wyższą stawkę mogą liczyć rodzice trójki dzieciŹródło: Agencja Gazeta, Fot: Jakub Orzechowski/ Agencja Gazeta
d1k4h5p

- Bierzemy przykład z Polski, gdzie program 500+ świetnie się sprawdza i u nas również się sprawdzi - stwierdził Tomas Tomilinas, wiceprzewodniczący rządzącej partii Związku Chłopów i Zielonych, którego cytuje portal zw.lt.

Litwini mogą liczyć od państwa na 30 euro miesięcznie, czyli ok. 125 zł. Na więcej w budżecie brakuje pieniędzy. Choć zasiłki są mniejsze niż w Polsce, to jednak przysługują każdemu dziecku do 18. roku życia, a jeśli się uczy - do 21 lat. "Dzieci z rodzin wielodzietnych (troje i więcej dzieci), a także z rodzin o niższych dochodach otrzymają 58,5 euro" - podaje portal.

Zobacz także:Program zmienia się w 490+. Wartość przelewów będzie spadać

Litewski rząd zapewnia jednocześnie, że w ich programie stawki będą rosły z roku na rok. W 2020 roku na każde dziecko ma przysługiwać 100 euro, czyli około 417 zł.

d1k4h5p

Zobacz także: 500+ w Europie. Zobacz, ile pieniędzy dostają dzieci w innych krajach

Na początku grudnia przyczyny wprowadzenia programu na Litwie tłumaczył prof. Bogusław Grużewski, doradca premiera Litwy. Wyjaśniał, że "podstawową przyczyną były niskie dochody wielu rodzin na Litwie, w których ludzie nie pracują albo mają niskie zarobki".

- Oczywiście, lepiej, kiedy obywatel otrzymuje pieniądze nie w postaci zasiłku, a z racji swojego zatrudnienia, jednak specyfika Litwy nie pozwala na zastosowanie tej zasady wobec wszystkich - tłumaczył.

d1k4h5p
d1k4h5p

Podziel się opinią

Share
d1k4h5p
d1k4h5p