Trwa ładowanie...

Litwini idą śladami Polaków. Od stycznia mają swoje 500+

Litwini mogą już składać wnioski w programie przypominającym sztandarową reformę rządu PiS. Na takie pieniądze jak Polacy nie mogą jednak liczyć. Ich świadczenie to 30 euro, czyli około 125 złotych.

Litwini idą śladami Polaków. Od stycznia mają swoje 500+Źródło: Agencja Gazeta, fot: Jakub Orzechowski/ Agencja Gazeta
d39yyk2
d39yyk2

- Bierzemy przykład z Polski, gdzie program 500+ świetnie się sprawdza i u nas również się sprawdzi - stwierdził Tomas Tomilinas, wiceprzewodniczący rządzącej partii Związku Chłopów i Zielonych, którego cytuje portal zw.lt.

Litwini mogą liczyć od państwa na 30 euro miesięcznie, czyli ok. 125 zł. Na więcej w budżecie brakuje pieniędzy. Choć zasiłki są mniejsze niż w Polsce, to jednak przysługują każdemu dziecku do 18. roku życia, a jeśli się uczy - do 21 lat. "Dzieci z rodzin wielodzietnych (troje i więcej dzieci), a także z rodzin o niższych dochodach otrzymają 58,5 euro" - podaje portal.

Litewski rząd zapewnia jednocześnie, że w ich programie stawki będą rosły z roku na rok. W 2020 roku na każde dziecko ma przysługiwać 100 euro, czyli około 417 zł.

Zobacz także: 500+ w Europie. Zobacz, ile pieniędzy dostają dzieci w innych krajach

Na początku grudnia przyczyny wprowadzenia programu na Litwie tłumaczył prof. Bogusław Grużewski, doradca premiera Litwy. Wyjaśniał, że "podstawową przyczyną były niskie dochody wielu rodzin na Litwie, w których ludzie nie pracują albo mają niskie zarobki".

d39yyk2

- Oczywiście, lepiej, kiedy obywatel otrzymuje pieniądze nie w postaci zasiłku, a z racji swojego zatrudnienia, jednak specyfika Litwy nie pozwala na zastosowanie tej zasady wobec wszystkich - tłumaczył.

d39yyk2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39yyk2

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj