Trwa ładowanie...
d40sk9g

Łódź/ Opóźnione 6 z 65 projektów budżetu obywatelskiego na rok 2015

Sześć z 65 projektów łódzkiego budżetu obywatelskiego na rok 2015 wymaga dokończenia - poinformował we wtorek dyrektor Biura Partycypacji Społecznej Grzegorz Justyński. W bieżącej edycji mieszkańcy Łodzi zadecydowali o realizacji 87 inwestycji za 40 mln zł.

Share
d40sk9g

"Ubiegłoroczny budżet obywatelski (BO) zamknęliśmy 65 projektami. Jest jeszcze sześć projektów, które będziemy kończyć - pieniądze na ich realizację są przewidziane w budżecie m.in. w ramach środków niewygasających. Nieukończenie ich w 2015 r. najczęściej spowodowane było sytuacjami związanymi z procedurami przetargowymi, gdzie albo nie udało się wyłonić w kilku przetargach wykonawcy albo np. przeprowadzenie prac jest niemożliwe zimą. Wszystkie projekty będą kontynuowane i zostaną zakończone" - zaznaczył Justyński.

Wiceprzewodniczący łódzkiej rady miejskiej Paweł Bliźniuk podsumował dotychczasowe trzy edycje BO w Łodzi. "W pierwszej edycji mieliśmy 20 mln zł do podziału i 47 projektów, w drugiej 65 projektów, a w trzeciej już 87 projektów. W tym kierunku - realizacji większej liczby mniejszych zadań - będzie zmierzać idea BO w Łodzi" - dodał.

Jak zauważył radny, w pierwszej edycji BO łodzianie wyrażali chęć inwestowania w infrastrukturę, w drugiej wsparli szkoły i otaczające je obiekty np. sportowe, natomiast w trzecim roku poparli projekty związane z zielenią miejską i rekreacją.

d40sk9g

Z danych łódzkiego magistratu wynika, że w 2016 r. Łódź - w porównaniu z innymi dużymi miastami Polski - przeznaczy na BO najwięcej - 40 mln zł. Znacząca jest także liczba przyjętych do realizacji projektów - 87. Więcej (112) posiada jedynie Kraków, który jednak dysponuje znacznie mniejszym budżetem na ich przeprowadzenie - 11 mln zł. We Wrocławiu BO wyniesie 20 mln zł (79 projektów), w Gdańsku 11 mln zł (65), w Poznaniu 15 mln zł (38 projektów).

"Ewaluacja jest ważną częścią BO, dlatego wciąż wyciągamy wnioski z tego, co mówią nam mieszkańcy i w najbliższym czasie przygotowujemy zestaw zmian w działaniu budżetu. W najbliższej edycji postawimy na większą liczbę wniosków o nieco mniejszym zasięgu i charakterze, ale łatwiejszych do zrealizowania" - podkreślił Justyński.

Jako przykład tego typu projektu urzędnicy przedstawili wykonane w ramach ubiegłorocznego BO "Podwórko zabawy i nauki" przy ul. Strzelców Kaniowskich.

"To projekt przygotowany przez grupę mieszkańców i osób zaangażowanych w działalność obywatelską, bo przylegający do podwórka budynek jest siedzibą kilku organizacji pozarządowych. Chodziło o stworzenie przestrzeni do zabawy i nauki dla dzieci, młodzieży - innej niż typowy plac zabaw, gdzie są tylko huśtawki i karuzela. To miejsce interaktywne, gdzie gramy w tradycyjne gry podwórkowe wywodzące się z różnych stron świata, np. szwedzki kubb, francuskie boule czy polskie kapsle" - mówił pomysłodawca projektu Jacek Jędrzejczak.

d40sk9g

Istotnym aspektem projektu było włączenie do niego seniorów zamieszkujących okolicę. "Na otwarciu podwórka mieliśmy 20 seniorów grających w boule. Po pewnym czasie pięciu seniorów przyszło do nas z własnymi kulami do gry i informacją, że zaczęli grać w tę grę na swoich podwórkach. I o to właśnie chodzi w budżecie obywatelskim - jedno miejsce przyczynia się do szerszej zmiany" - dodał Jędrzejczak.

W bieżącej edycji BO łodzianie zgłosili ok. 600 projektów, z których do realizacji wybrali 87. Najwięcej głosów zdobyły projekty związane z zielenią miejską, m.in. rewitalizacja Parku Julianowskiego, odnowa Stawów Jana i Stawów Stefańskiego, rewitalizacja Uroczyska Lublinek czy poprawa komfortu zwiedzania łódzkiego ZOO.

d40sk9g

Podziel się opinią

Share
d40sk9g
d40sk9g