Trwa ładowanie...

Lotto prosi o dowód. Burza w internecie, a wystarczy doczytać

Lotto wymaga skanu dowodu osobistego i to nic dziwnego. To element procesu weryfikacji klienta. Jeśli nam nie odpowiada, nie musimy tego robić, ale konta w tego typu aplikacji też nie założymy.

Lotto prosi o dowód. Burza w internecie, a wystarczy doczytaćŹródło: PAP, fot: PAP/Wojciech Pacewicz
d1kv2ju
d1kv2ju

Jeden z użytkowników portalu wykop.pl skarży się, że Lotto żąda od niego skanu dowodu osobistego. Chodzi o zarejestrowanie konta internetowego tak, by móc płacić za kupony i skreślać liczby poprzez specjalną aplikację.

"Tyle się mówi, że przesyłanie zdjęć dowodów osobistych czy ich xerowanie jest skrajnie niebezpieczne. A tutaj państwowa firma Totalizator Sportowy wprost prosi o skan obu stron dowodu, nawet nie sugerując, żeby coś wymazać. Co to ma być, pytam się?" - czytamy we wpisie, zachowana oryginalna pisownia.

Przepisy się zmieniły i dowodu (i innych dokumentów) kserować czy skanować nie można - to prawda. Jednak prawdą jest też to, że nowe prawo nie obejmuje wszystkich podmiotów. W wyżej wymienionym przypadku wszystko jest jak należy. Lotto ma prawo wymagać skan dowodu osobistego, by ukończyć proces weryfikacji klienta, koniecznej do założenia konta w systemie. Totalizator Sportowy (TS) zapewnia, że "niezwłocznie po przeprowadzeniu weryfikacji" skan lub fotokopia dokumentu tożsamości są usuwane. Robi tak nie tylko TS, ale też m.in. firmy bukmacherskie. A legalnie skanu prawa jazdy żądać mogą aplikacje carsharingowe, do wynajmu pojazdów na minuty. I nic w tym dziwnego.

d1kv2ju

Co więcej, jak głosi regulamin Lotto, uwierzytelnienia można dokonać też w jednym z oddziałów. "Gracz jest uprawniony do weryfikacji swoich danych na podstawie dowodu osobistego okazanego w jednym z Oddziałów Totalizatora Sportowego. Dane Gracza sprawdzane w procesie weryfikacji to: imię i nazwisko, PESEL, seria i numer dowodu osobistego" - czytamy. To oznacza, że osoby, które nie chcą wysyłać skanu swojego dokumentu poprzez aplikację, mogą ukończyć rejestrację w jednym z fizycznych oddziałów Lotto. Potwierdza to jeden z internautów, który właśnie w ten sposób dokonał weryfikacji konta.

Oficjalne stanowisko Totalizatora

Po publikacji artykułu, do sprawy odniósł się bezpośrednio Totalizator Sportowy. Poniżej publikujemy stanowisko firmy.

Totalizator Sportowy jako spółka Skarbu Państwa, która realizuje monopol państwa w zakresie gier liczbowych i loterii pieniężnych, dba o najwyższe standardy w zakresie odpowiedzialnej gry. Jednym z elementów odpowiedzialnej gry jest zapewnienie bezpieczeństwa danych pozyskanych od graczy. Realizując ten cel Spółka współpracuje wyłącznie z profesjonalnymi podmiotami będącymi liderami w dziedzinie bezpieczeństwa teleinformatycznego.

d1kv2ju

Pragniemy wskazać, iż czynności prowadzone podczas rejestracji w serwisie gry.lotto.pl są prowadzone na podstawie Regulaminu tego serwisu oraz są zgodne z przepisami prawa. Ustawa z dnia 19 listopada 2009 roku o grach hazardowych zobowiązuje organizatora gier hazardowych do wprowadzenia procedury weryfikacji ukończenia 18 roku życia przez uczestnika gry. Przesyłany w trakcie rejestracji obraz dowodu pozwala Totalizatorowi Sportowemu potwierdzić tożsamość gracza oraz jego pełnoletność.

Zaznaczamy jednakże, że proces ten przebiega w czasie rzeczywistym i obraz dowodu nie jest w żaden sposób przechowywany, a weryfikowane są tylko dane niezbędne do potwierdzenia tożsamości i wieku. Graczowi ponadto zapewniono także możliwość weryfikacji stacjonarnej, która odbywa się w jednym z 17 naszych oddziałów Totalizatora Sportowego poprzez okazanie dowodu. W trakcie tego procesu nie jest wykonywany skan ani fotokopia dokumentu. W przyszłości planowany jest także rozwój stacjonarnej metody weryfikacji poprzez jej udostępnienie w wybranych punktach sprzedaży.

Odpowiedzialność jaka spoczywa na Totalizatorze Sportowym jako organizatorze rozrywki dla graczy wymusza stosowanie środków które maja zapewnić nie tylko zgodność z prawem prowadzonej działalności ale przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo graczy pod każdym kątem.

d1kv2ju

Należy wskazać, iż podmioty które nielegalnie organizują gry hazardowe przez sieć Internet nie wymagają przesyłania skanu dowodu osobistego. Z pozoru jest to duże ułatwienie dla graczy biorących udział w takich nielegalnych grach. Jednakże tak naprawdę oznacza to niespełnianie podstawowych standardów bezpieczeństwa i odpowiedzialności za gracza, bowiem brak weryfikacji wieku i tożsamości gracza rodzi wiele bardzo poważnych ryzyk właśnie dla samego gracza.

Pomijając zatem kwestię samej odpowiedzialności gracza w grach organizowanych na takich platformach (z uwagi na fakt, iż taki udział jest przestępstwem skarbowym zagrożonym karą grzywny do maksymalnej wysokości 3 600 000 zł) to należy wskazać że powyższe nieodpowiedzialne działanie ze strony organizatorów takich nielegalnych gier może prowadzić do dopuszczenia udziału w grach hazardowych osób niepełnoletnich, może prowadzić do utraty środków finansowych gracza, zwiększa ryzyko uzależnienia, powoduje niekontrolowany przepływ danych osobowych, w tym niezgodne z prawem ich przetwarzanie, itd.

Reasumując wskazać należy że weryfikacja gracza stosowana przez TS daje graczowi gwarancję, że uczestniczy on w legalnej grze hazardowej, że przekazane przez niego środki w ramach ePortfela jak i potencjalne wygrane są bezpieczne i nie zostaną przekazane na rzecz nieuprawnionych podmiotów, że jego dane osobowe nie zostaną użyte w sposób nieuprawniony.

Obejrzyj: Kto może skserować dowód. Ekspert wyjaśnia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1kv2ju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kv2ju