Trwa ładowanie...
d1sba4o
d1sba4o
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Lubelskie/ 9,1 mln paczek papierosów zatrzymanych na granicy w 2016 r.

9,1 mln paczek przemycanych papierosów zatrzymali w ubiegłym roku celnicy na granicy w woj. lubelskim, to o 42 proc. więcej niż rok wcześniej - poinformowała w czwartek rzeczniczka Izby Celnej w Białej Podlaskiej Marzena Siemieniuk.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1sba4o

Celnicy w Lubelskiem podsumowali pracę w ubiegłym roku. Jak poinformowali, odnotowali m.in. wzrost ruchu granicznego i znaczne zwiększenie liczby zatrzymanych papierosów bez polskich znaków akcyzy, w porównaniu z rokiem poprzednim.

"Szczególnie wzrosła w ubiegłym roku liczba papierosów zatrzymanych w pociągach przejeżdżających przez przejście graniczne z Białorusią w Terespolu - wyniosła 1,5 mln paczek, cztery razy więcej niż w roku poprzednim" - powiedziała Siemieniuk.

Na przejściu kolejowym w Terespolu w październiku ubiegłego roku celnicy wykryli jedną z największych partii papierosów przemycanych na wschodniej granicy Unii Europejskiej. Było to 356 tys. paczek o wartości ponad 4,7 mln zł, ukrytych w specjalnej skrytce pod warstwą węgla w pociągu jadącego z Białorusi.

d1sba4o

Łącznie w Lubelskiem w 2016 r. celnicy zatrzymali 9,1 mln paczek papierosów, czyli o 42 proc. więcej niż w 2015. Ich wartość rynkowa oszacowano na blisko 130 mln zł. Gdyby zostały one legalnie sprzedane w Polsce, do budżetu trafiłoby ok. 95 mln zł należności podatkowych.

Papierosy to główny towar nielegalnie przewożony przez wschodnią granicę, powodem jest duża różnica cen dająca znaczny zarobek przemytnikom. "O ile ceny alkoholu po obu stronach granicy już się niemal wyrównały, to papierosy przemycone ze wschodu są w Polsce dwu lub trzykrotnie droższe, a na przykład w Wielkiej Brytanii - sześcio albo nawet siedmiokrotnie droższe" - wyjaśniła rzeczniczka.

Duży wzrost liczby zatrzymanych papierosów wynika ze zmieniających się szlaków przemytu i coraz lepszego wyposażenia celników, umożliwiającego im coraz skuteczniejsze działanie. "Na wszystkich drogowych przejściach granicznych zainstalowane są skanery do prześwietlania pojazdów, mamy też podręczne kamery do kontrolowania bagaży i ponad 20 psów specjalnie wytresowanych do wykrywania papierosów" - powiedziała Siemieniuk.

"We wrześniu ubiegłego roku w pobliżu przejścia kolejowego w Terespolu oddano do użytku najnowocześniejszy w Europie skaner, który umożliwia prześwietlania pociągów towarowych na trzech torach. Do końca ubiegłego roku przechodził testy, w tym roku już pracuje normalnie" - dodała celniczka.

d1sba4o

Ilość skonfiskowanego w ubiegłym roku przez celników alkoholu - wraz z zarekwirowanym w nielegalnych rozlewniach w kraju - wyniosła blisko 30 tys. litrów, to o 14 proc. więcej niż w roku poprzednim.

Szybko rośnie od kilku lat przemyt bursztynu, głównie z Ukrainy. O ile w 2013 r. celnicy w Lubelskiem zatrzymali 75 kg tego surowca, to w roku ubiegłym już około 2 ton. W marcu ubiegłego roku w ciężarówce jadącej z Ukrainy do Polski celnicy znaleźli 1,5 t. bursztynu, wartego 24 mln zł.

W ubiegłym roku polską granicę w Lubelskiem przekroczyło 14,6 mln osób, prawie 4,5 mln samochodów osobowych i 876,4 tys. ciężarówek, to kilka procent więcej niż roku poprzednim. Znacznie więcej, o ponad jedną czwartą, przejechało autokarów (108,2 tys.), co celnicy wiążą z przyjazdami na Światowe Dni Młodzieży.

d1sba4o

Podziel się opinią

Share

d1sba4o

d1sba4o