Lubelskie/ Gazyfikacja rejonu Włodawy - na ukończeniu

Około stu kilometrów sieci gazowej powstało we wschodniej części województwa lubelskiego dzięki unijnemu projektowi "Gazyfikacja rejonu Włodawy". Odbiorcy będą mogli tam korzystać z gazu ziemnego w przyszłym roku.

08.11.2014 15:05

"Gaz we Włodawie już jest. Trwa budowa sieci rozprowadzającej go po mieście, prace mają być zakończone w połowie przyszłego roku. Podpisanych już zostało kilkadziesiąt umów o przyłączenie odbiorców" - powiedział PAP dyrektor lubelskiego zakładu Polskiej Spółki Gazownictwa Grzegorz Staniszewski.

Najważniejszą częścią projektu, prowadzonego przez tarnowski oddział Polskiej Spółki Gazownictwa, była zakończona już budowa 58-kilometrowego odcinka gazociągu wysokiego ciśnienia z miejscowości Kamień do Włodawy. Powstało też około 40 km gazociągów średniego ciśnienia, zbudowano trzy stacje redukcyjno-pomiarowe i dwie stacje pomiarowe. We Włodawie zostało do wykonania około 1,5 km sieci z przyłączami.

Dostęp do gazu ziemnego uzyskają odbiorcy z Włodawy oraz sześciu gmin położonych wzdłuż nowego gazociągu: Chełm, Kamień, Ruda Huta, Wola Uhruska, Hańsk i Włodawa. Wartość projektu wynosi 54,4 mln zł netto, w tym dotacja z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko - 17,07 mln zł.

Burmistrz Włodawy Jerzy Wrzesień, powiedział, że doprowadzenie gazu ziemnego do miasteczka to "ogromny prezent" dla jego mieszkańców. "Miasto nie dokłada się do kosztów inwestycji. Gaz ziemny będzie wartą rozważenia alternatywą dla odbiorców indywidualnych, bo to paliwo tańsze i bezpieczniejsze niż gaz z butli, który teraz dominuje" - powiedział Wrzesień.

Doprowadzenie gazu ziemnego na tereny położone między Chełmem a Włodawą likwiduje jedną z większych "białych plam", jeśli chodzi o sieć gazową w Lubelskiem - podkreślił Staniszewski. Jak podał, na 110 gmin należących do obszaru działania lubelskiego zakładu Polskiej Spółki Gazownictwa, obejmującego część regionu, dostęp do gazu ziemnego ma 66.

"Samorządy zabiegają o budowę sieci gazowej na swoim terenie, ale zależy to od opłacalności ekonomicznej. W przypadku rejonu Włodawy zdecydowała dotacja unijna" - powiedział Staniszewski.

Kolejnym miastem, które w Lubelskiem ma uzyskać dostęp do sieci gazowej będzie Bychawa. "Tam podpisaliśmy list intencyjny z samorządem, który ma dofinansować budowę. Obecnie trwają prace projektowe, gaz może popłynąć do tego miasteczka w 2016 r." - zapowiedział Staniszewski.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)