Trwa ładowanie...
d4mtnu3
18-02-2017 11:31

Lubelskie/Prawie 85 mln zł dotacji na gospodarkę wodno-ściekową na wsi

Prawie 85 mln zł dotacji z funduszy unijnych trafi do samorządów w Lubelskiem na inwestycje w gospodarce wodno-ściekowej. Samorządy będą budować sieci wodociągowe i kanalizacyjne oraz oczyszczalnie ścieków, których na wsi brakuje.

d4mtnu3

Zarząd województwa zatwierdził listę samorządów, które przygotowały najlepsze projekty. Zainteresowanie pomocą na ten cel było bardzo duże, znacznie wykraczające ponad limit dostępnych środków - podkreślił wicemarszałek województwa lubelskiego Grzegorz Kapusta.

"W naszym kraju projekty dotyczące wodociągów i kanalizacji wciąż mają znaczenie cywilizacyjne. W województwie lubelskim znaczny odsetek gospodarstw na terenach wiejskich nie ma łazienki. Dzięki pieniądzom unijnym, we współpracy z samorządami, małymi krokami jesteśmy w stanie to zmienić" - powiedział Kapusta.

Lubelskie ma do dyspozycji blisko 85 mln zł na dofinansowanie inwestycji w gospodarce wodno-ściekowej z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dotacje przysługują samorządom i spółkom samorządowym na budowę bądź modernizację obiektów służących zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków na terenach wiejskich. Nie mogą przekroczyć 2 mln zł; pokrywają do dwóch trzecich wszystkich kosztów inwestycji.

Najwyżej punktowane były projekty gmin o niskich dochodach i wysokim bezrobociu, gdzie inwestycje będą służyły największej liczbie mieszkańców.

d4mtnu3

O dotacje wystąpiło 130 gmin, które złożyły 17 wniosków na prawie 190 mln zł. Dofinasowanie uzyska 65 projektów, które ceniono najwyżej; kolejne 39 projektów zostało umieszczonych na liście rezerwowej.

Jedną z najwyższych dotacji, niemal 2 mln zł, otrzymać ma gmina Werbkowice, która zbuduje ponad 14 km sieci wodociągowej w miejscowościach Hostynne i Hostynne Kolonia, kanalizację długości 1,5 km oraz dwie niewielkie oczyszczalnie ścieków.

"Nasz projekt został dobrze oceniony, bo połączyliśmy budowę wodociągów i kanalizacji. Cała inwestycja będzie kosztowała 3,9 mln zł. Oczyszczalnie ścieków będą służyć szkole i wiejskiej świetlicy oraz pobliskim gospodarstwom. W naszej gminie wodę z wodociągu ma około 60 proc. mieszkańców, a dostęp do kanalizacji - około 30 proc. Właściwie tylko Werbkowice są skanalizowane. Mamy jeszcze dużo do zrobienia w tym zakresie" - powiedział wójt gminy Werbkowice Lech Bojko.

Gmina Garbów, leżąca przy drodze Warszawa-Lublin, ma dostać ponad 1,2 mln zł dotacji na modernizację stacji uzdatniania wody w Bogucinie, oraz na budowę 49 przydomowych oczyszczalni ścieków w miejscowościach: Bogucin, Przybysławice i Wola Przybysławska.

d4mtnu3

"Stacja uzdatniania wody w Bogucinie ma już 20 lat, to najwyższy czas na jej unowocześnienie. Służy wielu ludziom, jest tam też kilka restauracji. Chodzi o poprawę jakości wody i pewność dostawy. Wodociągi mają u nas praktycznie wszystkie domy, ale kanalizację tylko około jednej piątej mieszkańców. U nas jest dużo zabudowy rozproszonej, dlatego stawiamy na przydomowe oczyszczalnie. W tym projekcie mieszkańcy będą je mieli za jedną trzecią kosztów" - powiedział wójt gminy Garbów Kazimierz Firlej.

d4mtnu3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mtnu3