Ma niecodzienną pasję. Mężczyzna tropi spóźnienia autobusów
Dawid Kośmider informuje mieszkańców aglomeracji śląskiej o opóźnieniach i utrudnieniach w ruchu pojazdów komunikacji publicznej. Za swoją działalność nie pobiera wynagrodzenia. Skąd taka pasja?
Kośmider mieszka w Będzinie w woj. śląskim. Od kilkudziesięciu dni w grupie "Komunikacja miejska Transport GZM (Metropolia GZM) - informacje i opóźnienia" na Facebooku umieszcza istotne informacje dla osób poruszających się transportem publicznym.
- W zależności od tego, czy mam rano czas, przygotowuję wykaz poranny i popołudniowy lub tylko popołudniowy. Wykaz popołudniowy publikuję między godz. 15 a 15:30. Wykaz poranny - między 7:15 a 8. W zależności od czasu jakim dysponuję, posty są później aktualizowane przeze mnie - mówił w rozmowie z portalem slazag.pl.
Za damo informuje o opóźnieniach ZTM
Za swoją działalność Kośmider nie pobiera wynagrodzenia. Jak wyjaśniał w rozmowie ze slazag.pl, informowanie o opóźnieniach to jego pasja.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"480 zł co miesiąc". Polacy boją się sezonu grzewczego
- Wyszukiwanie utrudnień w kursowaniu pojazdów komunikacji to dla mnie e-sport, wymaga to w miarę szybkiego klikania po mapach czy np. liście z opóźnieniami prezentowanej w aplikacji Czynaczas, do niedawna ścigałem się z oficjalnym profilem ZTM-u (ZTM Alert - teraz ZTM Info), kto szybciej znajdzie i napisze informację o awarii lub zdarzeniu drogowym na trasie kursowania linii ZTM, ale od końca 2022 ZTM odpuścił sobie pisanie postów o utrudnieniach na żywo i piszą tylko o zaplanowanych utrudnieniach i nie zdecydowali się przenieść tych informacji na stronę internetową do oddzielnej zakładki - krytykował ZTM w rozmowie z portalem.
Informacje dotyczące wielkości strat czasowych Kośmider wyszukuje przez stronę Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Można na niej przeglądać historię czasów przejazdów dla aktualnie realizowanych kursów między przystankami.
Ponadto możliwe jest korzystanie z aplikacji Czynaczas oraz Google Maps. Proces pozyskiwania tych informacji sprowadza się do przeglądania kilku pojazdów kursujących na konkretnym odcinku na stronie Transport GZM oraz sprawdzania historii czasów przyjazdów na przystanki lub ciągłego monitorowania wybranych pojazdów w aplikacji Czynaczas lub Buslive.