MAC: rząd przyjął projekt zmian w ustawie o informatyzacji (komunikat)

...

27.11. Warszawa - MAC informuje:

  1. listopada br. Rada Ministrów przyjęła projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw.

Zaproponowane w nowelizacji zmiany są konieczne dla rozwoju e-administracji i e-gospodarki. Zakładają one wprowadzenie nowych rozwiązań prawnych, które ułatwią świadczenie usług drogą elektroniczną oraz kontakty uprawnionych podmiotów z administracją publiczną. Pozwolą także na wykorzystanie rozwiązań, które zostały zaprojektowane i stworzone w tym celu (np. ePUAP). Propozycje te wpisują się w proces zmian systemowych, związanych z wdrażaniem Europejskiej Agendy Cyfrowej, z której - w odniesieniu do e-administracji - wynika, że rządy europejskie zobowiązały się, że do 2015 r. rozpowszechnią ukierunkowane na użytkownika, spersonalizowane i wieloplatformowe usługi e-administracji.

Główne zmiany prawne przewidziane na gruncie projektu założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw.

Ustawa o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne: - wprowadzenie obowiązku posługiwania się przez podmioty publiczne Elektroniczną Skrzynką Podawczą, spełniającą standardy określone i opublikowane przez ministra właściwego do spraw informatyzacji w repozytorium operacyjności, - nałożenie na podmioty publiczne obowiązku zgłaszania wzorów dokumentów elektronicznych do centralnego repozytorium wzorów dokumentów, opisów usług możliwych do zrealizowania przy wykorzystaniu tych wzorów oraz udostępniania formularzy elektronicznych, - wprowadzenie możliwości wystawiania na ePUAP usług przez podmioty inne niż podmioty publiczne, o ile realizują w zakresie swojej działalności zadania publiczne, - rozszerzenie sieci punktów potwierdzania profilu zaufanego ePUAP (Poczta Polska, banki);

Kodeks postępowania administracyjnego oraz Ordynacja podatkowa: - stworzenie możliwości zwrócenia się do strony lub innego uczestnika przez organ administracji publicznej za pomocą środków komunikacji elektronicznej na znany jej adres elektroniczny o wyrażenie zgody na doręczenie jej pism w formie dokumentu elektronicznego, - wprowadzenie nowej przesłanki dopuszczającej e-doręczenia przez organ - już złożenie elektronicznego podania obliguje organ do elektronicznej komunikacji, - dopuszczenie możliwości wyrażenia przez stronę lub innego uczestnika postępowania dodatkowej zgody na doręczanie jej pism w formie dokumentu elektronicznego w różnych kategoriach, ale określonych spraw administracyjnych, - wprowadzenia fikcji e-doręczenia, - rozszerzenie zakresu prawa strony do elektronicznego wglądu w akta sprawy (rozwiązanie to będzie dotyczyło wyłącznie organów, które posiadają system elektronicznego zarządzania dokumentami), - dopuszczenie stosowania elektronicznych kopii dokumentów papierowych uwierzytelnionych
wymaganych w sprawie, po uwierzytelnieniu jej przez wnoszącego przy użyciu mechanizmów określonych w ustawie o informatyzacji (przez zastosowanie kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP), o ile strona lub inny uczestnik postępowania nie ma możliwości uzyskania w formie dokumentu elektronicznego wymaganego zaświadczenia na potwierdzenie faktów lub stanu prawnego, - dopuszczenie - oprócz dotychczasowej formy pisemnej - formy dokumentu elektronicznego dla określonych rodzajów czynności w postępowaniu administracyjnym i podatkowym: a) udzielanie pełnomocnictwa procesowego, b) złożenie zeznań lub wyjaśnień, c) elementy wezwania organu obejmujące komunikację elektroniczną, d) sporządzenie przez urzędnika adnotacji, e) wezwanie na rozprawę.

Ustawa Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnym: - wprowadzenia rozwiązania, w którym mechanizmy elektronicznego zarządzania dokumentacją będą wspierały dotychczasowy sposób prowadzenia akt sprawy sądowej, - zapewnienia stronie postępowania dostępu on-line do akt sprawy po jej uwierzytelnieniu w systemie teleinformatycznym, - wprowadzenie możliwości składania pism procesowych w formie dokumentu elektronicznego w postępowaniu przed sądami administracyjnymi, - uregulowanie kwestii doręczania e-pism przez sądy administracyjne (trzy przesłanki dopuszczalności elektronicznego doręczenia: żądanie strony, zgoda strony, złożenie do sądu pisma w formie dokumentu elektronicznego), - wprowadzenie fikcji doręczenia. polegającej na tym, że w przypadku niepodjęcia pisma w systemie teleinformatycznym sądu w terminie 7 dni od dnia wysłania zawiadomienia o możliwości odebrania dokumentu elektronicznego, na adres elektroniczny zostanie przesłane ponowne zawiadomienie o możliwości odebrania e-dokumentu w terminie 7
dni liczonym od dnia wysłania ponowienia. Doręczenie uważa się za dokonane z upływem ostatniego dnia okresu wskazanego w ponownym zawiadomieniu.

Zmiany prawne przewidziane w projekcie założeń projektu nowelizacji ustawy o informatyzacji to element szerszych zmian prawnych podejmowanych w ramach prac legislacyjnych przez poszczególne resorty. Ich celem jest wprowadzenie rozwiązań umożliwiających i ułatwiających komunikację między obywatelem\przedsiębiorcą a administracja publiczną i sądami. Wpisują się one w szczególnie ważny element procesu zmian legislacyjnych, które mają na celu stworzenie ram prawnych niezbędnych do zbudowania spójnego i efektywnego systemu informacyjnego państwa w ramach budowania jednolitego rynku cyfrowego oraz ułatwienie wykonywania usług drogą elektroniczną.

Efekty zmian prawnych w obszarze elektronizacji procedur: - zwiększenie liczby, jakości i dostępności usług świadczonych drogą elektroniczną, - przyśpieszenie realizacji niektórych czynności w ramach prowadzonych postępowań, - oszczędność czasu wcześniej poświęcanego na osobiste stawiennictwo w urzędzie, - oszczędności finansowe dla obywatela, wynikające z załatwiania spraw drogą elektroniczną.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ stav/

Źródło artykułu:PAP
administracjarządinformatyka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)