Trwa ładowanie...
d1tf5bs

MAC: udział min. Trzaskowskiego w konferencji ekonomicznej (komunikat)

...

d1tf5bs

07.02. Warszawa - MAC informuje:

Rafał Trzaskowski, minister administracji i cyfryzacji, w czwartek (6 lutego br.) wziął udział w konferencji ekonomicznej "Polityka przemysłowa Unii Europejskiej - gospodarczy Trójkąt Weimarski". W wystąpieniu poruszył zagadnienia dotyczące m.in. wyznaczania przez Europę standardów ochrony prywatności, działań około start-up'owych, znoszenia barier w e-handlu oraz prac nad europejską chmurą obliczeniową.

Rafał Trzaskowski, szef resortu administracji i cyfryzacji, wziął udział w czwartkowym popołudniowym panelu dyskusyjnym dotyczącym głównych trendów zmieniających światową gospodarkę. Wystąpienie ministra Trzaskowskiego obejmowało zagadnienie "Gospodarka cyfrowa - jaka rola dla Europy?".

- Ostatni raz gościłem na forum Trójkąta Weimarskiego około 16 lat temu, jako analityk Centrum Europejskiego Natolin - wspomniał na wstępie Rafał Trzaskowski. Dodał, że doświadczenie pokazało jak istotna jest współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego. - Dzisiaj i my możemy podzielić się z Francją oraz Niemcami doświadczeniem, a nasz dialog przypomina dwukierunkową ulicę.

d1tf5bs

Zdaniem szefa MAC "gospodarka cyfrowa to nisza, która może się przyczynić do wygenerowania wzrostu gospodarczego Europy". - Należy intensywnie współpracować i wymieniać doświadczenia w tym obszarze. Forum Trójkąta Weimarskiego pozwala zwiększać siłę naszego głosu w gronie państw współczesnej Europy - podkreślił minister Trzaskowski. - Przez lata Polska udowodniła, że jest wiarygodnym partnerem. Dzisiaj pokazujemy również, że i od nas mogą się czegoś nauczyć inne duże kraje Unii Europejskiej.

Podkreślił, że jednym z głównych czynników powodujących wzrost innowacyjności i gospodarki cyfrowej mogą być nowe zasady ochrony danych osobowych. Jej wysokie standardy pomagają budować zaufanie między obywatelami, przedsiębiorstwami i administracją publiczną. Lepsze standardy ochrony prywatności przekładają się na większe zaufanie obywateli odnośnie tego jak przetwarzane lub wykorzystywane są ich dane oraz dają im większą kontrolę nad tym co się z nimi dzieje.

Zdaniem szefa MAC chęć dzielenia się danymi i informacjami będzie miała wpływ na globalną gospodarkę, jak i będzie pełniła kluczową rolę w budowaniu innowacyjności. W związku z tym muszą zostać wypracowane przejrzyste zasady dotyczące danych osobowych obywateli zbieranych przez administrację lub biznes. Z tego względu Polska jest silnie zaangażowana w europejską debatę o ochronie danych osobowych.

Rafał Trzaskowski przypomniał też o roli i znaczeniu "Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, który służy pobudzeniu gospodarki". Zaznaczył również dużą rolę start-up'ów, które wraz z mikroprzedsiębiorcami - dzięki możliwościom technologicznym i rozwojowi internetu - rewolucjonizują gospodarkę. Jego zdaniem jest to niszowy, niewykorzystany w pełni potencjał, któremu warto się przyjrzeć. - Dziś trzeba nadać nowy wymiar relacjom gospodarczym. W ramach Trójkąta Weimarskiego możemy także inicjować i wzmacniać głos w całej Unii Europejskiej" - dodał minister administracji i cyfryzacji.


Konferencja "Polityka przemysłowa Unii Europejskiej - gospodarczy Trójkąt Weimarski" jest wydarzeniem na szczeblu europejskim, którego problematyka dotyczy przemysłu w 2014 r. oraz kluczowych kwestii z punktu widzenia pozycji Europy na przemysłowej mapie świata. Dwudniową konferencję zorganizowano w Krakowie, pod honorowym patronatem prezydenta RP oraz z inicjatywy Kancelarii Prezydenta RP, przy wsparciu ambasad Francji i Niemiec w ramach współpracy Trójkąta Weimarskiego. W spotkaniu uczestniczą m.in. ministrowie odpowiedzialni za politykę przemysłową, naukę i współpracę międzynarodową z Polski, Francji i Niemiec, a także przedstawiciele KE, PE, szefowie europejskich organizacji biznesu oraz członkowie zarządów europejskich korporacji odpowiedzialni za strategie firm reprezentujących główne gałęzie przemysłu Trójkąta Weimarskiego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d1tf5bs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tf5bs