MAC: wideokonferencja M. Boniego z wojewodami (komunikat)

...

07.08. Warszawa - Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji informuje:

Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji, odbył w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa wideokonferencję z wojewodami.

Minister podtrzymał, do odwołania, stan podwyższonej gotowości dla służb kryzysowych wojewodów.

Podczas spotkania minister zwrócił uwagę na konieczność szybkiej i skutecznej pomocy dla osób poszkodowanych podczas nawałnic. W tym momencie najważniejsze jest zabezpieczenie zniszczonych przez kataklizm domów i gospodarstw przed ewentualnymi opadami deszczu, a zaraz potem udzielenie natychmiastowej pomocy doraźnej najbardziej potrzebującym. Jeszcze dziś zostaną uruchomione środki doraźne wojewodów dla najbardziej poszkodowanych.

Udrożniono i odblokowano już wszystkie najważniejsze drogi i szlaki komunikacyjne, które zatarasowane były przez powalone wichurami drzewa. Trwa usuwanie zniszczeń infrastruktury kolejowej.

Minister zauważył, że pojawiające się informacje dot. wzrostu cen żywności - zwłaszcza na terenach dotkniętych kataklizmem - nie mają związku ze zniszczeniami, jakimi dotknięte zostały uprawy rolne.

Wojewodowie wypłacają środki doraźne do 6 tys. i przeznaczone na odbudowę domów do 20 tys. zł. dla poszkodowanych podczas lipcowych nawałnic. Minister zwrócił także uwagę na konieczność stałego monitorowania postępów w odbudowie domów i szkół oraz natychmiastowej interwencji w przypadkach gdzie pojawiałyby się problemy. Równie ważne - zdaniem ministra - jest zapewnienie wyprawek szkolnych dla dzieci z miejscowości dotkniętych kataklizmem, które straciły rzeczy niezbędne do podjęcia nauki.

W magazynach wszystkich województw są przygotowane zapasy plandek. W przypadkach wykorzystania większej ich ilości, województwa pomagają sobie wzajemnie w uzupełnianiu zapasów. W miejscowościach dotkniętych żywiołem trwa szacowanie szkód.

W dniu wczorajszym tj. 6 sierpnia i w nocy z 6 na 7 sierpnia 2012 r. nad częścią kraju wystąpiły intensywne opady deszczu połączone z silnymi wiatrami.

Główne działania ratownicze polegały na usuwaniu konarów i powalonych drzew ze szlaków komunikacyjnych, wypompowywaniu wody z zalanych piwnic, udrażnianiu przepustów cieków wodnych oraz zabezpieczaniu uszkodzonych dachów budynków mieszkalnych.

W wielu miejscach uszkodzone zostały linie energetyczne. Wg stanu na godz. 13.00 bez prądu pozostawało około 20 000 odbiorców. Wojewodowie zadeklarowali, że do końca dzisiejszego dnia wszystkie awarie energetyczne powinny zostać usunięte.

We wszystkich poszkodowanych województwach trwają czynności ratownicze i zabezpieczające, a także sukcesywne liczenie strat.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ wni/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)