Trwa ładowanie...
d2w0zf2

MAC ws. narady wojewodów z premierem (komunikat)

...

Share
d2w0zf2

17.03. Warszawa - MAC informuje:

Stan przygotowań do ewentualnego przyjęcia wzmożonej liczby uchodźców w związku z sytuacją na Ukrainie, Regionalny System Ostrzegania, Centralna Aplikacja Raportująca, były głównymi tematami narady wojewodów z udziałem premiera Donalda Tuska, ministra administracji i cyfryzacji Rafała Trzaskowskiego i ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza, która miała miejsce w poniedziałek 17 marca br.

Regionalny System Ostrzegania

Regionalny System Ostrzegania to usługa umożliwiająca powiadamianie obywateli o lokalnych zagrożeniach zarówno na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, w naziemnej telewizji cyfrowej, w naziemnym multipleksie cyfrowym MUX-3 w programach regionalnych: w standardzie HbbTV, w telegazecie, z wykorzystaniem napisów DVB, a także w aplikacjach telefonicznych.

d2w0zf2

Wzorując się na rozwiązaniu przyjętym w województwie lubuskim, w ramach inicjatywy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji we współpracy z Telewizją Polską w październiku 2013 roku uruchomiono pilotaż RSO.

Jego pierwszy etap przeprowadzany został w grudniu 2013 r. w 5 województwach (lubuskie, mazowieckie, podlaskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie).

Obecnie (12 - 31 marca 2014 r.) wdrażany jest drugi etap RSO w województwach: dolnośląskim, lubelskim, małopolskim i podkarpackim. System RSO w wersji pilotażowej jest sukcesywnie rozszerzany i wdrażany we wszystkich województwach. Tym samym, do końca sierpnia 2014 roku obejmie on swym zasięgiem cały kraj.

Centralna Aplikacja Raportująca

d2w0zf2

Centralna Aplikacja Raportująca (CAR) to system raportowania o zagrożeniach w ramach systemu zarządzania kryzysowego. Podmioty raportujące to na obecnym etapie prac powiatowe i wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego.

Prace nad aplikacją zlecił Minister Administracji i Cyfryzacji. Narzędzie to zostało przygotowane przez Podlaski Urząd Wojewódzki przy współpracy z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji oraz Rządowym Centrum Bezpieczeństwa.

W 2013 roku, przygotowano pierwszą wersję aplikacji, której celem było przeniesienie dotychczasowego sposobu raportowania z Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego do RCB.

Wersja produkcyjna pierwszej wersji uruchomiona została w WCZK 1 września 2013 roku. Wraz z wdrożeniem pierwszej wersji CAR rozpoczęto pilotażowe wdrażanie raportowania poprzez aplikację w powiatach (na podstawie art. 18 ust. 2 w związku z art. 14 ust. 5 i art. 20a ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym).

d2w0zf2

Na wniosek Rafał Trzaskowskiego, ministra administracji i cyfryzacji, narady wojewodów odbywać się będą raz w miesiącu w Warszawie. Ma to na celu usprawnienie kontaktów i przepływu informacji pomiędzy szefami resortów i wojewodami.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

d2w0zf2

Podziel się opinią

Share
d2w0zf2
d2w0zf2