MAC ws. studiów podyplomowych UW dla kierowników komórek IT administracji (komunikat)

...

21.02. Warszawa - MAC informuje:

21 lutego b.r. Roman Dmowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, oraz Włodzimierz Marciński, Lider Cyfryzacji w Polsce, pełnomocnik ministra administracji i cyfryzacji ds. rozwoju kompetencji cyfrowych w administracji - wzięli udział w inauguracji drugiej edycji studiów podyplomowych Uniwersytetu Warszawskiego dla kierowników komórek IT administracji, organizowanych w ramach projektu "Nowoczesne kadry polskiej teleinformatyki administracji publicznej - narzędzia wymiany informacji oraz podnoszenia kompetencji".

Minister Dmowski podkreślił, że studia te są jednym z elementów procesu cyfryzacji administracji w Polsce. Jak mówił, dzięki wiedzy przekazywanej w ich trakcie, decyzje, które będą podejmowali urzędnicy w swoich instytucjach będą optymalne.

Pierwsza edycja studiów rozpoczęła się w październiku 2013 r. Program studiów umożliwia zarówno indywidualny rozwój zawodowy uczestników poprzez zapoznawanie się z najnowszymi rozwiązaniami organizacyjnymi i technicznymi zmieniającej się techniki cyfrowej, jak i wzajemną wymianę doświadczeń oraz nawiązywanie kontaktów zawodowych.

Zdaniem ministra pierwsza edycja była sukcesem. Jak dodał, jej uczestnicy zwracają uwagę, że bardzo ważną wartością dodaną tych studiów jest wymiana doświadczeń między osobami zaangażowanymi w budowanie teleinformatycznych rozwiązań dla administracji. Za realizację tak cennej inicjatywy minister Dmowski dziękował Uniwersytetowi Warszawskiemu oraz Włodzimierzowi Marcińskiemu, który był inicjatorem tego przedsięwzięcia i doprowadził do jego realizacji.

- Bardzo ważne w tych studiach jest wspólne omawianie problemów, z którymi spotykają się osoby pracujące w komórkach IT administracji państwowej - podkreślał Lider Cyfryzacji w Polsce, pełnomocnik ministra administracji i cyfryzacji ds. rozwoju kompetencji cyfrowych w administracji.

Dwie edycje dwusemestralnego studium prowadzi Uniwersytet Warszawski - Wydział Zarządzania oraz Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki. Uczelnia została wyłoniona w przetargu ogłoszonym przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. W każdej z edycji będzie mogło wziąć udział ok. 30 słuchaczy. Studia przeznaczone są do osób kierujących komórkami IT (lub do ich zastępców) w urzędach centralnej administracji rządowej tj. ministerstwach lub urzędach przez nie nadzorowanych, bądź im podległych, urzędach centralnych, urzędach wojewódzkich, wojewódzkich komendach policji lub regionalnych urzędach statystycznych.

Włodzimierz Marciński przypomniał, że w zeszłym roku z inicjatywy MAC zostało powołane do życia "Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych". Jego zdaniem absolwenci studiów podyplomowych Uniwersytetu Warszawskiego dla kierowników komórek IT administracji mogą odegrać ważną rolę w tej inicjatywie.


Studia organizowane są w ramach projektu "Nowoczesne kadry polskiej teleinformatyki administracji publicznej - narzędzia wymiany doświadczeń i podnoszenia kompetencji". Tematyka wykładów studium obejmuje zagadnienia o kluczowym znaczeniu dla rozwoju informatyzacji państwa, łącząc aspekty techniczne oraz prawne. Zakres programu dostosowano do potrzeb kadry zarządzającej komórkami IT administracji rządowej, po konsultacjach ze środowiskiem. W 2014 r. zorganizowana została już druga edycja studium.

Projekt "Nowoczesne kadry polskiej teleinformatyki publicznej, narzędzia wymiany doświadczeń i podnoszenia kompetencji" przewiduje działania mające na celu zbudowanie wzajemnych relacji poziomych pomiędzy instytucjami i osobami odpowiedzialnymi za procesy informatyzacji, stworzenie kanałów wymiany najlepszych praktyk oraz doświadczeń zawodowych, a także realizację wspólnych inicjatyw projektowych. Obejmuje on także działania skierowane do szerszego grona odbiorców: spotkania robocze praktyków teleinformatyki administracji umożliwiające wymianę poglądów, doświadczeń zawodowych, wypracowywanie nowych idei i koncepcji rozwiązań.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
cyfryzacjaedukacjauczelnie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)