MAC ws. utworzenia Biblioteki Cyfrowej Mediów Publicznych (komunikat)
...
18.11. Warszawa - MAC informuje:
18 listopada 2013 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji i 19 spółek mediów publicznych podpisały list intencyjny w sprawie utworzenia Biblioteki Cyfrowej Mediów Publicznych (BCMP) - platformy wymiany scyfryzowanych materiałów audiowizualnych.
W spotkaniu wzięli udział: Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji, Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego, Jan Dworak, przewodniczący KRRiT, Juliusz Braun, prezes TVP S.A., Andrzej Siezieniewski, prezes Polskiego Radia, Janusz Andrzejowski, członek zarządu Radia Kraków.
Minister Boni mówił m.in. o pracach Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji związanych z koordynowaniem dostępu do zasobów publicznych oraz wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań informatycznych w instytucjach realizujących zadania publiczne.
"Udostępnianie danych i zasobów publicznych przynosi nie tylko korzyści gospodarcze, ale też przyczynia się do zwiększenia przejrzystości i rozliczalności działań państwa i zwiększenia zaangażowania obywateli w proces rządzenia. Według Komisji Europejskiej korzyści gospodarcze wynikające z szerszego udostępniania i ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego wynoszą około 140 miliardów euro rocznie dla całej Unii. Branża kulturalna i kreatywna została uznana za jedną z najszybciej rozwijających się w ostatnich latach, a jej szacowany udział w PKB UE wynosi ok. 4,5 proc. Podejmując działania w kierunku udostępniania zasobów publicznych, musimy jednak pamiętać o poszanowaniu praw własności, praw autorskich" - powiedział szef MAC.
Celem projektu jest tworzenie, upowszechniania oraz promowanie programów i audycji nadawców publicznych.
Biblioteka Cyfrowa Mediów Publicznych z założenia jest jednolitym systemem wyszukiwania materiałów audialnych i audiowizualnych gromadzonych w zbiorach publicznej radiofonii i telewizji.
System wymiany informacji o zdigitalizowanych materiałach audiowizualnych, aktualnie rozproszonych w różnych jednostkach radiofonii publicznej oraz telewizji publicznej, ma prezentować w formatach przeglądowych wraz z opisami (metadanymi) zbiór zgromadzony przez media publiczne.
W pierwszym etapie system BCMP będzie przeznaczony i dostępny dla nadawców publicznych radiowych i telewizyjnych do wewnętrznej wymiany programowej, co pozwoli na szybszą wymianę oraz uzupełnianie informacji między poszczególnymi spółkami mediów publicznych - rozgłośniami radia (Polskie Radio SA oraz siedemnaście rozgłośni regionalnych), telewizją publiczną w Warszawie oraz jej szesnastoma oddziałami regionalnymi, w ramach ich codziennej, bieżącej działalności.
W kolejnym etapie system - po uregulowaniu spraw związanych z prawami autorskimi i prawami pokrewnymi, zwłaszcza do zbiorów zgromadzonych przed rokiem 1994 - zostanie udostępniony użytkownikom zewnętrznym. Pozwoli to na szersze upowszechnienie programów i audycji nadawców publicznych w świecie nowych mediów.
Jednocześnie Biblioteka Cyfrowa Mediów Publicznych jest odpowiedzią na politykę Komisji Europejskiej zmierzającą do stworzenia ram prawnych i obowiązków dla krajów członkowskich UE w zakresie udostępniania zasobów mediów publicznych. Kraje europejskie sukcesywnie realizują podobne programy przy udziale nadawców publicznych i innych instytucji. Udział w przedsięwzięciu jest poparty zapisem w ustawie o radiofonii i telewizji, który wskazuje, że media publiczne powinny służyć rozwojowi kultury, nauki i oświaty, ze szczególnym uwzględnieniem polskiego dorobku intelektualnego i artystycznego.
Wśród najważniejszych korzyści, jakie zyskają użytkownicy można wymienić:
- możliwość dostępu do zasobów audiowizualnych nadawców publicznych w internecie,
- realizacja oczekiwań społecznych i UE o zapewnieniu powszechnego dostępu do materiałów audiowizualnych, w tym szczególnie do tych, które należą do kanonu narodowego dziedzictwa.
KRRiT powoła komitet opiniujący, w skład którego wejdzie przedstawiciel Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zadaniem komitetu będzie nadzór nad pracami projektowymi.
Dzięki Bibliotece media publiczne będą miały wkład w rozwój społeczeństwa informacyjnego. BCMP umożliwi stały i natychmiastowy dostęp do unikalnych, gromadzonych od kilkudziesięciu lat zbiorów audiowizualnych stanowiących dziedzictwo kulturowe, naukowe i edukacyjne, tworzone w ramach obowiązków nadawców publicznych.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/